reklama

Miera hrdinstva

Možno si pamätáte ako ste sa ako malé deti na pieskovisku sporili o to, koho otec je väčší hrdina. Dnes sme z toho vyrástli a vieme, že to nie je také jednoduché. To či je niekto hrdina alebo zbabelec je zložitá otázka a nedá sa len tak ľahko zmerať. Aj keď... vlastne to možno predsa len ide. Dnes vám prezradím ako na to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Koľko krásy mala najkrajšia žena sveta?

Aby sme pochopili ako sa dá hrdinstvo zmerať, musíme si spraviť krátku odbočku. Konkrétne sa pristavíme pri kráse. Málokto vie, že tá sa dá zmerať úplne vedecky. Zachytáva ju štandardizovaná jednotka s názvom „helena“. Meno dostala po Helene Trójskej, ktorá mala údajne tvár, ktorá prinútila vyplávať tisíc lodí (do Trójskej vojny, samozrejme). Zjednodušene je teda 1 helena krása, ktorá prinúti vyplávať tisíc lodí. Z toho logicky vyplýva, že 1 milihelena je krása nutná na vyplávanie jednej (starovekej vojnovej) lode. Úplne presne kvôli Helene vyplávalo podľa Iliady 1186 lodí, čiže jej krása bola odhadnutá na 1,186 heleny. Pri zohľadnení tohto kritéria je napríklad moja krása 0 helien, čo je pomerne realistický odhad.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovnaký koncept ale môžeme aplikovať aj v iných oblastiach. Konkrétne by som ho rád použil pri meraní už spomínaného hrdinstva.

Kvantifikovanie hrdinstva

Je logické, že je jednotka krásy založená na Helene Trójskej, ktorá bola ako údajne najkrajšou ženou sveta a teda synonymom krásy. Ak chceme postupovať aj my podobne, musíme v prvom rade nájsť niekoho, na koho vlastnostiach mieru hrdinstva založíme. Kde ale hľadať takýto vzor hrdinstva? Mohli by sme použiť japonských samurajov, starovekých polobohov alebo idealizovaných stredovekých európskych rytierov. Taktiež by sme sa mohli obrátiť k ľuďom ako sú Sir Nicholas Winton alebo Oskar Schindler. Ale môžeme na to ísť aj šialenejšie zaujímavejšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po veľmi krátkej úvahe som totiž dospel k tomu, že v našej zdegenerovanej popkultúre vôbec najlepšie reprezentujú hrdinstvo a odvahu americkí superhrdinovia. Najlogickejšie je teda založiť túto jednotku práve na nich. Prototypom superhrdinu je Superman, ktorý je však nevhodný hlavne kvôli predpone „super“, ktorá je veľmi zmätočná (megasuperman je neintuitívne a znie zle). Obyčajné man, ktoré obsahuje meno väčšiny superhrdinov je síce zvučnejšie, ale napríklad 1 milión manov by bolo megaman, čo už je meno konkrétneho hrdinu. Navyše man znamená „muž“ a to robí celú záležitosť pomerne sexistickou a ošemetnou. Ani tento nápad teda nie je priechodný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto navrhujem nazvať túto jednotku batman (čítaj „batman“, nie „betmen“) podľa istého Batmana. Tento Batman je komiksový hrdina, ktorý síce len na pol úväzku, ale zato pravidelne a pomerne úspešne zachraňuje klasické americké veľkomesto menom Gotham City. Gotham je mesto so zhruba 10 miliónmi obyvateľov. Ak je teda Batmanovo hrdinstvo odhadnuté na 1 batman (podobne ako Helenina krása na 1 helenu), zákonite je 1 batman miera hrdinstva potrebná na záchranu 10 miliónov ľudí.

Sedenie v bare je činnosť za ktorú dostanete hodnotenie 0 batmanov, CC BY-NC-ND
Sedenie v bare je činnosť za ktorú dostanete hodnotenie 0 batmanov, CC BY-NC-ND (zdroj: Ahmed Hashim)

To je ale len sterilná definícia. Skúsme sa pozrieť ako by to fungovalo v praxi.

Praktické príklady

Z toho ako sme batmany definovali vyplýva nasledovné:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Záchrana jedného človeka = 0,1 mikrobatmanu (alebo 100 nanobatmanov)

  • Záchrana sveta (7,3 miliardy ľudí) = 730 batmanov

Problém je v tom, že nie každý pravidelne zachraňuje ľudí. Je nepríjemné, že títo ľudia ostanú bez pomoci, no ešte horšie je, že to sťažuje výpočet hrdinstva. Aby sa jednotka batman mohla uviesť do praxe, treba zadefinovať aj iné, menej hrdinské druhy činnosti, ktoré sa v nej dajú merať. Základom by sa mohol stať práve 1 nanobatman, ktorý je by vymedzoval 1 dobrý skutok, ktorý je statočný alebo vyžaduje určité úsilie. Je to práve jedna „miliardtina“ toho, čo bežne spraví Batman, čo je pre bežného človeka tak akurát. Tu je výčet 10 činov a veľmi približný odhad miery hrdinstva, ktoré sa s nimi spája (merané v nanobatmanoch):

  • Podržanie otvorených dverí kolegovi = 0,1 nanobatmanu

  • Prenechanie miesta na sedenie v MHD staršej osobe = 0,5 nanobatmanu

  • Vstanie z postele pred 7:00 ráno = 1 nanobatman

  • Recyklácia 1 kg plastu alebo papiera = 1 nanobatman

  • Vyvenčenie susedovho psa = 1 nanobatman

  • Návšteva príbuzného v nemocnici = 2 nanobatmany

  • Bezodplatná príprava jedla (cca. 1000 kalórií) pre iného človeka = 2 nanobatmany

  • Drobný finančný príspevok na dobročinný účel = 2 nanobatmany

  • Účasť na celodennej dobrovoľníckej akcii = 5 nanobatmanov

  • Zahasenie požiaru ohrozujúceho zdravie verejnosti = 25 nanobatmanov

Batman pomáha na stavbe, CC BY-NC
Batman pomáha na stavbe, CC BY-NC (zdroj: Bryan Kennedy)

Samozrejme ktorákoľvek z týchto činností nedostahuje ani hodnotu, ktorá by sa približovala záchrane ľudského života (v hodnote 100 nanobatmanov). Merať by sa dali aj väčšie (a zriedkavejšie) hrdinské činy ako sú napríklad charitatívne a humanitárne akcie alebo zneškodnenie teroristov. Ich hodnota je však príliš kolísavá a preto by musela byť vždy vypočítaná prípad od prípadu.

Čo s batmanmi ďalej?

Napriek tomu, že sú batmany teoreticky dobre definované, ostáva stále množstvo otvorených metodologických otázok. Napríklad tieto:

  • Odmena - znižuje hrdinstvo profesionálneho hasiča to, že je to jeho zamestnanie a je za to finančne hodnotený? Osobne si myslím že nie, ale je to diskutabilné.

  • Kumulatívnosť - ak zachránite 1 človeka, je to za 100 nanobatmanov, ale ak o rok zachránite druhého, zvýši sa vaša hrdinstvo na 200 nanobatmanov alebo tým len potvrdíte svoje predchádzajúce hodnotenie?

  • Príležitosti - Musíte žiť v okolí, kde sa vyskytujú možnosti na hrdinstvo, inak hrdinský čin nikdy nespravíte ani keby ste mali hrdinstvo v krvi.

  • Zbabelosť - sú zbabelé alebo „antihrdinské“ činy vyjdariteľné zápornými batmanmi? Napríklad prinesie úkladná vražda -100 nanobatmanov?

Napriek týmto drobným nedostatkom dá sa povedať, že batman je veľmi sľubná jednotka. Do sústavy SI sa asi nedostane, ale uvidíme ako sa uchytí v praxi. Ak máte konštruktívne návrhy na vylepšenia alebo svoje vlastné nápady, budem rád ak sa o ne so mnou podelíte. Prípadne mi zašlite výpočet vášho hrdinstva. Kto dosiahne viac ako 10 nanobatmanov, má môj hlboký rešpekt.

Andrej Poljak

Andrej Poljak

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Príslušník vznikajúcej náboženskej komunity pastafariánov (www.spagetyducha.sk). Píšem zväčša o náboženstve, ale stane sa, že zo mňa vypadne aj niečo iné. Zoznam autorových rubrík:  FantazmagórieNáboženstvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu