Náboženský dajdžest VIII

Autor: Andrej Poljak | 17.1.2015 o 9:09 | (upravené 18.1.2015 o 10:08) Karma článku: 4,50 | Prečítané:  652x

Výber náboženských udalostí, ktoré sa prihodili ku koncu roka 2014. Namiesto „klasických“ 12 príbehov som ich tento raz spracoval 35.

Tááákže:

Také slovenské

Trnavský arcibiskup Ján Orosch sa dostal do sporu s Rádom Benediktínov z Komárna, ktorého pozemky dal prepísať na arcidiecézu. Benediktíni sa proti tomu ohradili a obrátili sa na Generálnu prokuratúru, ale aj na Vatikán. Tvrdia, že podľa kanonického práva disponujú rády majetkom nezávisle od diecézy. Ján Orosch dal ale vymazať rehoľný dom zo zoznamu právnických osôb. Pozemky, ktoré sú v hre pritom majú hodnotu okolo 3 miliónov eur a celý spor pritom presahuje národné hranice, keďže komárňanskí Benediktíni nepatria pod slovenskú vetvu rádu, ale sú napojení na benediktínsku kongregáciu v Maďarsku. Zdroj: klik sem.

Krátko po zverejnení tohto blogu som bol upozornený na článok na stránke postoy.sk, ktorý dáva niektoré skutočnosti do ďalších súvislostí (link). Na jeho základe som zmenil v poslednej vete predošlého odstavca výrok o príslušnosti Benediktínov z Komárna. Za nepresnosť v texte sa ospravedlňujem. Prípadne si môžete daný článok prečítať, ak máte záujem o iný uhol pohľadu na problematiku a dodatočné informácie oproti pôvodne prelinkovanému zdroju na sme.sk.

Okolo vianočných sviatkov sa začali stupňovať snahy cirkví, upozorniť na nadchádzajúce februárové referendum o rodine. Napríklad v evanjelických kostoloch zaznel pastiersky list Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, ktorý vyzýva veriacich, aby vyjadrili svoj „kresťanský“ postoj svojou účasťou. Tento dokument bol napísaný na prvý sviatok vianočný. Nedávno predtým publikovala pomocou svojej tlačovej kancelárie svoju vlastnú formu apelu za účasť na referende aj Konferencia biskupov Slovenska. Okrem výzvy na účasť spomína „tlaky“ a „antikampaň“, ktoré môžu ľudí od účasti odradiť, ale vyzýva aj na pokojnú atmosféru pri hlasovaní a aktívnu pomoc rodinám. Zdroje: klik sem a sem. Môj medzičasom postarší článok o referende nájdete tu.

 

 

Také svetové

Popravy

V západoafrickej Mauritánii bol prvý raz od vyhlásenia nezávislosti tejto republiky v roku 1960 vynesený rozsudok smrti za odpadlíctvo od viery. Odsúdený bol istý Mohamed Cheikh Ould Mkhaitir (28), ktorý bol zadržaný ešte predminulý rok v súvislosti s tým, že napísal článok, v ktorom sa kriticky vyjadril k prorokovi Mohamedovi a kastovému systému mauritánskej spoločnosti. Mladík tieto obvinenia odmieta s tým, že jeho názory boli dezinterpretované. Mauritánia bola posledný štát sveta, ktorý zakázal otroctvo, ktoré ale podľa ľudskoprávnych organizácii v krajine stále funguje. Plánovaná poprava bude prvá od roku 1987 a má byť vykonaná streľnou zbraňou a v súlade s islamským právom šaría. Zdroj: klik sem.

Počasie vo Vatikáne

V predvečer summitu OSN o globálnom otepľovaní v Paríži stupňuje svoju aktivitu v tomto smere aj pápež František. Pripravuje očakávanú encykliku o životnom prostredí, ktorá má apelovať na racionalitu aj morálne hodnoty katolíkov. František sa zatiaľ profiluje ako reformátor, ktorý sa snaží podporovať riešenie veľkých problémov ľudských spoločností ako je napríklad chudoba alebo práve stagnácia v dohovoroch o životnom prostredí. Tieto jeho snahy ale takmer iste narazia na odpor zo strany iných cirkví ale aj z Františkových vlastných radov, predovšetkým od konzervatívcov v USA. Príkladom prominentného katolíka, ktorý je zároveň skeptický voči zmenám v životnom prostredí je autrálsky kardinál George Pell, ktorý sa nedávno stal šéfom financií Vatikánu (čo som spomínal tu). Zdroj: klik sem.

Ženy za volant nepatria... obzvlášť v Saudskej Arábii

V Saudskej Arábii nie je síce šoférovanie žien zakázané zákonom, ale úrady ženám vodičské preukazy jednoducho nevydávajú a duchovní vydávajú fatwy namierené proti ženám za volantom. Napríklad v roku 1990 bolo zadržaných 50 žien za šoférovanie. Tieto ženy prišli o prácu a boli im odňaté pasy. Koncom minulého roka boli zadržané ďalšie dve saudské ženy, ktoré si sadli za volant a v rámci kampane, ktorá sa snaží zmeniť verejnú mienku v tejto otázke. Teraz sú súdené súdmi, ktoré sa inak zaoberajú prípadmi terorizmu. Ahmad Bin Qassim Al-Ghamdi, šéf saudskej náboženskej polície Hai'a v provincii Mekka sa nedávno vyjadril, že ženy by mali mať možnosť šoférovať a byť na verejnosti s odhalenou tvárou. Zaklincoval to tým, že sa objavil v televízii so svojou ženou, ktorá mala odhalenú (!) tvár. Al-Ghamdi vyprovokoval vlnu nenávistných reakcií voči svojej osobe a niektorí sa mu dokonca vyhrážali smrťou. Zdroj: klik sem a klik sem.

Kontroverzná konverzia

Extrémne pravicové hinduistické skupiny sa v najväčšom indickom štáte Uttarpradéš na prvý sviatok vianočný pokúšali o masovú konverziu kresťanov na hinduizmus. Úrady im ale ale zakázali podujatia, kde mali nútené obracanie na vieru prebehnúť a mestské kostoly boli strážené políciou. Hinduisti sa svojich plánov síce nevzdali, ale odložili ich na neurčito. V podobnom prípade nedávno prijalo pod nátlakom 200 moslimov hinduistickú vieru. Celá kauza je napojená aj na politiku - snahy o masové konverzie sa zintenzívnili po tom, čo sa minulý rok stal indickým premiérom Narendra Modi, ktorého domovská strana má väzby na pravicové hinduistické zoskupenia. Samotný Modi sa túto problematiku obchádza a doteraz sa k nej nevyjadril. Zdroj: klik sem.

Ocko a mama sú pre deti to najlep... uh počkať...

Raina Thaiday(ová), austrálska matka 9 detí zabila koncom decembra 7 z nich a jednu svoju neter. Thaiday, ktorá mala problémy s alkoholom a drogami sa krátky čas pred vraždami obrátila na vieru. Práve jej konverzia pravdepodobne zohrala určitú úlohu pri udalostiach, ktoré viedli k vražde detí. Podľa svedkov sa Thaiday silne upla na náboženstvo, čo sa stalo nie len jej hlavnou konverzačnou témou, ale ovplyvňovalo aj jej správanie. Zdroj: klik sem.

33-ročná Lindsey (Nicole) Blansett(ová) z Kansasu napadla svojho syna po tom, čo sa tento uložil k spánku. Malého Caleba (10 rokov) pobodala nožom do hrude a udierala ho kameňom. Caleb incident neprežil. Podľa páchateľky by chlapec zbytočne trpel a takto mu bude lepšie v nebi. Jej dcéra, ktorá bola v tom čase tiež v dome je v poriadku. Matka čelí obvineniam z premyslenej vraždy 1. stupňa a môže byť odsúdená až na doživotie. Zdroj: klik sem.

 

Obete terorizmu

Počas sviatkov sa u nás život tak trochu pozastavil. Teroristi a radikáli po celom svete ale nelenili:

 • „A čo mladé - zutekalo, a čo staré - nevládalo“ sedí na novú taktiku Boko Haram na severe Nigérie. Militanti tu zhromažďujú v školách dedinčanov, ktorí sú príliš starí na to, aby utiekli a následne ich strieľajú.  Zdroj: klik sem.
 • Boko Haram sa ale drží aj svojich medzičasom stabilných metód. Medzi tie patría útoky na dediny, vraždenie a branie rukojemníkov a otrokov. Extrémisti sú často úspešní, keďže severonigérijské osady často nie sú nijako chránené. Proti dobre zásobeným militantom stoja často vojaci s nedostatočnou výzbrojou, čím trpí ich morálka. Prednedávnom bolo popravených 54 vojakov nigérijskej armády, ktorí sa vzbúrili ako reakciu na nedostatočnú výstroj a výzbroj. Zdroj: klik sem.
 • Propaganda ISIS je síce silná, ale zahraniční bojovníci majú o džiháde často ilúzie, ktoré po narukovaní do radov ISIS stratia. Napríklad im vadí, že často bojujú proti iným islamistom a nie proti režimu Baššára al-Assada. ISIS preto vytvorila špeciálne zložky, ktoré sa zaoberajú problémom zahraničných bojovníkov, ktorí chcú organizáciu opustiť. Nedávno popravili minimálne 100 zahraničných bojovníkov, ktorí sa snažili dostať z mesta Rakká, kde má ISIS svoju hlavnú základňu. Zdroj: klik sem.
 • Popravy sú ale vlastne pri chode ISIS rutinou. V druhej polke roka 2014 (teda od založenia proklamovaného kalifátu) popravila táto organizácia údajne až 1878 ľudí. Okrem spomínaných zahraničných bojovníkov bolo medzi nimi až 1175 civilistov alebo 502 vojakov bojujúcich za Baśšára al-Assada. V rámci svojej propagandy zverejňuje ISIS záznamy z mnohých sťatí na internete. Zdroj: klik sem.
 • V rámci tejto propagandy extrémisti z ISIS taktiež využívajú jeden zo svojich nedávnych úspechov, ktorým je zostrelenie jordánskej stíhačky F16. Stalo sa tak 24.12.201, pričom sa jedná o prvé lietadlo, ktoré ISIS od začiatku spojeneckých útokov na jej pozície zasiahla. ISIS sa taktiež podarilo zajať pilota, ktorého fotky spolu s fotkami jeho dokumentov a trosiek jeho stroja zdieľa na sociálnych sieťach. Zdroj: klik sem.

Betlehemská vojna

Kontroverzný „satanistický“ betlehem v budove Florida State capitol (, kde zasadajú štátne orgány) bol poškodený po tom, čo naň zaútočila istá Susan Hemeryck(ová) oblečená v tričku s nápisom „Catholic Warrior“ (katolícka bojovníčka). Poškodená scéna zobrazovala anjela padajúceho do plameňov. Nebola však inštalovaná na popud satanistov, ale humanistických aktivistov, ktorí sa takto snažili upozorniť na sekularitu a slobodu slova. Iróniou osudu betlehem pred útokom zobrazoval anjela padajúceho do plameňov, no po útoku sa údajne nedal dať do pôvodného stavu a tak bol opravený takým spôsobom, že anjel v plameňoch stál. Nebola to však jediná kontroverzná udalosť okolo betlehemov tento rok. Jasen Dixon zo štátu Ohio postavil na trávniku pred svojím domom betlehem pozostávajúci zo zombie figúr. Mestské úrady mu však prikázali betlehem odstrániť, keďže vraj porušuje zonáciu a zaberá priveľa miesta na trávniku. Dixon však obvinenia odmietol, betlehem ponechal na svojom mieste a začal crowdfundingovú kampaň, aby si mohol v budúcom roku dovoliť ešte veľkolepejší zombie betlehem.

Druhá strana sa však tiež nedala zahanbiť. Poloobnaženej aktivistke hnutia Femen sa podarilo preniknúť až k betlehemu vo Vatikáne. Tu zobrala sochu Ježiška, pričom kričala „Boh je žena!“. Následne bola zatknutá a obvinená z viacerých prečinov. Nebol to jediný prípad keď bol Ježiško „odňatý“ z jaslí. Iba v USA sa okolo sviatkov udialo aspoň 6 incidentov, pri ktorých bol Ježiško ukradnutý z jaslí, niekedy dokonca opakovane. Asi najbrutálnejšia z týchto krádeží sa stala v Massachusetts, kde bola figurína z betlehemu v kostole nahradená čerstvo odrezanou prasacou hlavou. Zdroje: klik sem, potom sem, ešte sem a nakoniec sem.

 

Dvoma vetami

 • V Británii sa na trh dostala bábika s názvom Deeni Doll, ktorá zodpovedá moslimským predpisom zobrazovania ľudí. Je odetá v hidžábe a nemá žiadne črty tváre (oči, ústa, nos), keďže ich zobrazovanie je podľa niektorých interpretácií islamu zakázané. Zdroj: klik sem.
 • Skupina striktne ortodoxných židov zdržala o pol hodinu let z New Yorku do Tel Avivu, keďže odmietli sedieť vedľa žien a iní pasažieri neboli zo začiatku na protest proti takémuto správaniu ochotní vymeniť si s nimi miesto. Podobný incident sa odohral v septembri minulého roku, pričom zdržanie vtedy dosiahlo až 11 hodín. Zdroj: klik sem.
 • Bývalý pastor Adventistov siedmeho dňa Ryan Bell si dal koncom roka 2013 predsavzatie skúsiť žiť jeden rok „bez Boha“. Po roku má novú prácu v charitatívnej organizácii a tvrdí, že sa mu ani po dlhšom hľadaní nepodarilo nájsť presvedčivé argumenty hovoriace v prospech existencie Boha. Zdroj: klik sem.
 • Pápež František sa postavil za kandidatúru Ríma za dejisko olympijských hier v roku 2024. Vo Vatikáne by sa podľa špekulácií dokonca mohli odohrávať niektoré športové disciplíny, napríklad lukostreľba alebo badminton. Zdroj: klik sem.
 • Moslimka, ktorá strávila 60 dní vo väzení v americkom štáte Ohio, bola počas výkonu trestu podľa jej vlastných slov prinútená k účasti na kresťanskej bohoslužbe. Teraz žaluje svoj okres (county), údajne aby zabránila ďalším podobným prípadom. Zdroj: klik sem.
 • Bolo zverejnené vyhodnotenie „súťaže“, v ktorej predkladali ateisti návrhy pre svoju vlastnú verziu desiatich prikázaní a do ktorej sa zapojili ľudia z 19 krajín celého sveta s takmer 3000 príspevkami. Výherné „neprikázania“ mimo iného propagujú hodnoty ako je otvorenosť, tolerancia a poukazujú na dôležitosť vedeckého bádania. Zdroj: klik sem.
 • V druhom kole prvých slobodných tuniských prezidentských volieb zvíťazil sekulárny kandidát Kaíd Sibsí nad svojím protikandidátom s náskokom vyše 11 percent. Jedná sa už o druhú porážku islamistov v rade, keďže Sibsího strana, ktorá sa tiež hlási k sekulárnym princípom vyhrala tuniské parlamentné voľby v októbri. Zdroj: klik sem.
 • V novom prieskume Pew Research Center vyšlo najavo, že v USA verí 65% obyvateľov všetkým štyrom hlavným aspektom „vianočného príbehu“ tak ako je podaný v Biblii (panenský pôrod - 73%, Ježiš v jasličkách - 81%, traja mudrci prinášajúci dary - 75%, anjel zvestujúci príchod spasiteľa - 74%). Viera v tieto aspekty je väčšia u žien ako u mužov a najväčšia je u evangelikálnych protestantov. Zdroj: klik sem.
 • Súčasný dalajláma sa vyjadril, že by bolo možno lepšie, keby tradícia jeho úradu po jeho smrti zanikla. Tibeťania totiž veria, že dalajláma sa ako ich duchovný vodca po smrti reinkarnuje, ale v súčasnosti môže mať identifikácia nástupcu (ktorým býva spravidla ešte malý chlapec) sporné politické pozadie, keďže Čína si nárokuje právo určiť nového dalajlámu pre seba. Zdroj: klik sem.
 • Philip Gay, katolícky duchovný v Anglicku sa vzdal svojho kňazstva, aby sa mohol oženiť a bol nahradený iným kňazom, ktorý je ženatý a má 3 deti. Jeho nástupcom je totiž Stephen Day, jeden z anglikánskych kňazov, ktorým Vatikán dovolil prestúpiť na katolicizmus, ale zachovať si niektoré špecifiká Anglikánskej cirkvi. Zdroj: klik sem.
 • Gaylard Williams, pastor, ktorý káže proti homosexuálnym zväzkom je obžalovaný zo sexuálneho obťažovania mladšieho muža, ktorého údajne chytil za rozkrok a chcel od neho orálny sex. V aute duchovného bol nájdený homosexuálny pornografický materiál. Zdroj: klik sem.
 • Do radov biskupov Anglikánskej cirkvi bola prijatá prvá žena, pričom sa tak stalo len 4 týždne po zmene kánonických pravidiel, ktoré takúto možnosť otvorili aj pre ženy. Libby Lane, ako sa nová (pomocná) biskupka volá, bude pôsobiť v Stockporte, na západe Anglicka. Zdroj: klik sem.
 • Známy propagátor kreacionizmu Ken Ham vyzýva na koniec hľadania mimozemských civilizácií. Podľa jeho názoru totiž neexistujú a aj keby, nemajú nárok na spasenie, keďže nie sú z Adamovho rodu. Zdroj: klik sem.
 • Saudskí muži si môžu vydýchnuť - miestny náboženský líder sa vyjadril, že Saudská Arábia neplánuje zaviesť minimálny vek dievčat pri vydaj na 15 rokov. Tento aspekt Saudského zákonodarstva je kontroverzný a niektoré organizácie vo vnútri aj mimo štátu sa ho snažia odstrániť, aby zabránili manželstvám s dievčatami vo veku 8 a menej rokov. Zdroj: klik sem.
 • Christina Fernández de Kirchner, prezidentka Argentíny sa stala „krstnou matkou“ Yaira Tawila, siedmeho syna židovskej rodiny. Ide o oficiálnu argentínsku tradíciu, ktorá má zmeniť stigmu okolo siedmeho syna, ktorý sa podľa folklóru tejto krajiny mení na „el lobison“, miestnu obdobu vlkodlaka. Zdroj: klik sem.
 • Skupina PEGIDA (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu) zorganizovala masovú demonštráciu v nemeckých Drážďanoch so 17 500 účastníkmi. Na protidemonštrácii sa v Drážďanoch samotných zúčastnilo asi 4 500 ľudí a takmer trojnásobok ľudí vyšiel za týmto cieľom do ulíc v Mníchove. Zdroj: klik sem.
 • A mnoho ďalšieho.

 

Metablog

Len krátko k mojej „metodike“. Toto bol môj výber podstatných a kurióznych príbehov a udalostí súvisiacich s náboženstvom a vierou. Malo by to byť dosť na to, aby sa človek niečo dozvedel, ale nie toľko, aby sa utopil v prívale zbytočných informácií.

Výber - priznávam sa, že môj výber nie je úplne objektívny. Udalostí je obrovské množstvo a tak sa zameriavam iba na tie, ktoré mi osobne prídu podstatné alebo zaujímavé. Do výberu teda zaraďujem okrem skôr negatívnych aj neutrálne, prípadne pozitívne príbehy, pokiaľ mi prídu dostatočne pútavé. Napriek tomu, že okrem Lietajúceho špagetového monštra v ostatných bohov neverím, nemám primárny záujem ich zosmiešňovať alebo degradovať. Všetky príbehy sú pomerne čerstvé, aj keď sa môžu čiastočne prelínať s tými z iných dielov tohoto občasníka.

Spracovanie - pre každú udalosť si vyberiem jeden článok, najlepšie z nejakého známejšieho a dôveryhodnejšieho média. Potom sa ju snažím podať v jednom odstavci a čo najvernejšie článkom, z ktorých čerpám. Vlastný komentár obmedzujem maximálne na dôležité súvislosti. Vždy poskytujem odkaz na môj zdroj a ak som sám napísal nejaký relevantný článok o danej téme, tiež ho zvyknem prelinkovať. Účelom je poskytnúť prehľad, nie robiť komplexnú analýzu, takže tí, ktorí ma obviňujú z povrchnosti - áno, som povrchný.

Uh...

 • Nestíham, čiže ďalší dajdžest odkladám na neurčito.
 • Ospravedlňujem sa užívateľovi bby, ktorého návrh na článok som nakoniec nezaradil, keďže som musel vynechávať omnoho viac článkov a aj tak som sem nevtesnal všetko, čo som chcel.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?