Náboženský dajdžest VII

Autor: Andrej Poljak | 19.12.2014 o 9:09 | (upravené 20.12.2014 o 13:59) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  640x

12 aktuálnych udalostí a príbehov týkajúcich sa náboženstva (a jeden bonusový). Nič viac a nič menej. Skúste to. Alebo skúste niečo úplne iné, to je tiež fajn nápad.

Oznámenie

Áno, mám slabú výdrž. Po nejakom mesiaci pokusov s nápadom náboženských správ som zistil, že zaujímavých príbehov sa dá nájsť aj 20 týždenne. Je to ale viac než som schopný spracovať. Už po 7. dieli teda mením formát na dvojtýždenník, kde budem rozoberať len tie podstatnejšie udalosti a tie menej podstatné len zmienim. Ak budem príliš lenivý, dočkáte sa ale možno skôr mesačníka.

 

Škola hro... hororom

Hnutie Taliban zaútočilo v pakistanskom meste Péšávar na školu prevádzkovanú pakistanskou armádou. Na útoku sa podieľalo sedem militantov, ktorí bombami a strelnými zbraňami zabili 141 ľudí (z toho 132 detí) a ďalších 114 ľudí zranili. Incident sa stal najzávažnejším teroristickým činom z hľadiska počtu obetí v histórii krajiny. Má sa jednať o odvetu za nedávne útoky pakistanskej armády na pozície Talibanu. Miestne aj medzinárodné osobnosti tento útok odsúdili. Tieto udalosti pravdepodobne zmenia postoj krajiny voči terorizmu, ktorý bol doteraz pomerne vlažný a rozpoltený. Zdroj: klik sem.

 

Osvietenectvo na Slovensku

Skauti roznášajú po Slovensku Betlehemské svetlo. Prevzali ho pri slávnostnom rituáli vo Viedni a ďalej má putovať cez Poľsko (ironicky cez Svit) až do Ruska. Na Slovensku sa s ním ako prvý odfotil prezident Andrej Kiska a Skauti ho majú ďalej priniesť až do 300 obcí. Predávanie Betlehemského svetla je tradícia, ktorá bola iniciovaná v roku 1986 v Rakúsku a údajne „nesie nadkonfesionálne posolstvo“. Zdroj: klik sem.

 

Ekonomika viery

Organizácia, ktorá stavia „zábavný park“ so 160-metrovou napodobeninou Noemovej archy minulý mesiac vyhlásila, že plánuje podrobovať uchádzačov o zamestnanie otázkam o ich viere. Po tomto vyhlásení stiahlo Kentucky (kde má park stáť) svoju ponuku daňových úľav vo výške 18 miliónov amerických dolárov pre túto organizáciu. Finančné zvýhodnenie bolo totiž naviazané na jej turistický charakter. Diskriminácia pri prijímaní zamestnancov je ale neprípustná ak ide o turistickú atrakciu a tak musí byť združenie preklasifikované na misíjnu organizáciu (môj dosť nepresný preklad anglického „ministry“). Organizácia, ktorá park pripravuje je pobočkou neziskovej kreacionistickej organizácie Answers in Genesis (AiG), ktorá už v Kentucky prevádzkuje kontroverzné Kreacionistické múzeum (Creation Museum). AiG a jej riaditeľ Ken Ham sa zviditeľnili hlavne po tohtoročnej ostro sledovanej debate o kreacionizme, v ktorej mu oponoval Bill Nye, známy popularizátor vedy. Zdroj: klik sem.

Vláda Viktora Orbána presadzuje v Maďarsku zákon, ktorý má zakázať nedeľný predaj v maloobchodnej sfére. Pôvodne išlo o návrh Kresťanskodemokratickej ľudovej strany, ktorá je s Fideszom formálne vo vládnej koalícii. Tento zákon sa má týkať hlavne veľkých supermarketov a nevzťahuje sa na malé rodinné obchody, ani na prevádzky v niektorých špecifických odvetviach ako sú napríklad lekárne alebo čerpacie stanice. Predpokladá sa, že v dôsledku tohoto zákona ďalej stúpne už teraz vysoká nezamestnanosť v krajine. Asociácia zamestnávateľov sa o tejto otázke pokúsi vyvolať referendum. Zdroj: klik sem.

Texaský guvernér Rick Perry sa nedávno vyjadril k narastajúcim príjmovým rozdielom vo svojom štáte. Podľa jeho slov budú vždy medzi ľuďmi v určitej forme aj chudobní. Tento výrok povedal odvolávajúc sa na učenie Biblie. Aj keď Perry berie riadky Biblie ako deterministické zdôvodnenie chudoby, podľa mnohých to nie je adekvátna interpretácia Ježišovho učenia. Zdroj: klik sem.

 

Detská výživa

Kanadská polícia obvinila manželský pár Clarkovcov zo zanedbania zdravia ich syna, ktorý umrel minulý rok vo veku 14 mesiacov. Za príčinu smrti stanovila pitva infekciu stafylokokom, ktorá sama o sebe nie je smrteľná. Batoľa bolo ale podvyživené, čo jeho stav zhoršilo natoľko, že sa infekcia stala neliečiteľnou. Príčinou podvýživy je pravdepodobne fakt, že Clarkovci sú fundamentalistickými príslušníkmi náboženskej organizácie adventisti siedmeho dňa, ktorá svojim veriacim predpisuje striktnú vegetariánsku stravu. Vyzerá, že manželia Clarkovci sa radikalizovali ešte aj na pomery svojej cirkvi. Dieťa nebolo porodené v nemocnici a pravdepodobne za svoj život nevidelo lekára. Páru boli ich ďalšie dve deti odobrané a sú podľa polície na bezpečnom mieste. Na Slovensku žije podľa sčítania obyvateľov z roku 2011 okolo 3-tisíc adventistov siedmeho dňa. Zdroj: klik sem.

 

Kaviarne a bary

Sydney sa v pondelok stalo dejiskom 16-hodinovej rukojemníckej drámy. Táto sa odohrala v kaviarni v centre mesta a okrem útočníka pri nej prišli o život aj dvaja z rukojemníkov. Páchateľom bol muž menom Man Haron Monis, Iránec s politickým azylom v Austrálii. Monis konvertoval zo šiítskej vetvy islamu na sunnitskú a štylizoval sa do role moslimského duchovného. V Austrálii čelil vyše 40 obvineniam, vrátane spoluúčasti na vražde svojej ženy. Počas rukojemníckej drámy nútil svojich zajatcov držať zástavu ISIS vo výklade kaviarne. Polícia vnikla dnu po tom, čo sa zvnútra ozvali výstrely. Dvoch z rukojemníkov sa bohužiaľ nepodarilo zachrániť. Zdroj: klik sem.

V mjanmarskom Rangúne (Yankoune) boli za porušenie náboženských predpisov zatknutí vlastník miestneho baru a dvaja jeho manažéri (vrátane jedného novozélandského občana). Dôvodom bol obrázok na facebookovej stránke baru a leták, ktoré propagovali akciu v spomínanom bare. Na materiáloch bol zobrazený Buddha so zatvorenými očami a veľkými slúchadlami, obklopený pestrofarebným pozadím, čo bolo interpretované ako hanobenie náboženstva. Medzičasom bol obrázok nahradený formálnym ospravedlnením. Traja zodpovední mali byť obvinení tento týždeň a hrozia im až 2 roky väzenia. Buddhistický nacionalizmus je v Mjanmarsku na vzostupe. Zdroj: klik sem.

Minulý týždeň sa odohral aj policajný záťah na „ateistickú“ kaviareň v egyptskej Káhire. Podľa vyhlásenia šéfa miestnej samosprávy šlo o „hniezdo uctievačov satana“, čo sa dá usudzovať podľa satanistických textov pri vchode a chýrov, že sa vnútri diali satanistické obrady a tance. Kaviarni vraj tiež chýbala licencia. Polícia pozemok uzavrela a majiteľa kaviarne zatkla. Aj keď nie je ateizmus v Egypte trestný, hrozí za urážanie Abrahámovských náboženstiev väzenie až do 5 rokov a/alebo peňažný trest. Vyzerá, že šlo o akciu zameranú proti slobode vyjadrovania alebo miestnej LGBT komunite. Takýchto záťahov podnikla polícia od nástupu úradujúceho prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího už viacero. Zdroj: klik sem.

 

Dodržiavanie predpisov islamu

Teroristická skupina ISIS nedávno vydala návod s názvom „Otázky a odpovede o zajímaní väzňov a otrokov“ (prepáčte môj kostrbatý preklad). Experti sa zhodli, že nejde o podvrh. Dokument sa zaoberá statusom otrokov, spôsobom ako ich trestať a správnym spôsobom sexu s otrokyňami. Tvrdí napríklad, že sex s otrokyňou, ktorá ešte nedosiahla pubertu je povolený, pokiaľ je ho táto schopná. Dokument označuje otrokyne za majetok, čo umožňuje kúpu, predaj alebo darovanie. Ďalej povoľuje fyzické tresty aj keď kontroluje ich spôsob a rozsah. Otrokyňami sa môžu stať inoverkyne, ale nie moslimky. Tento návod je zjavne pokusom regulovať správanie bojovníkov zo strany vedenia ISIS. Zajímanie a znásilňovanie žien sa medzičasom stalo súčasťou propagandy, ktorá sa proti organizácii vedie. Zdroj: klik sem.

Šéfredaktor Indonézskeho denníka The Jakarta Post je podozrivý zo zločinov podľa miestnych zákonov o rúhaní sa. Dôvodom je karikatúra, ktorá sa v novinách objavila v júli a zobrazovala násilie páchané v mene náboženstva príslušníkmi ISIS. Autorom je francúzsky ilustrátor, ktorý prípad odmietol komentovať. Napriek tomu, že noviny karikatúru stiahli a vydali ospravedlnenie, hrozí šéfredaktorovi až päť rokov väzenia. Tento prípad môže byť pokusom o zastrašenie pomerne liberálneho denníka, ktorý dlhodobo podporuje tolerantnú interpretáciu islamu v najpočetnejšej moslimskej krajine sveta. Zdroj: klik sem.

 

Homosexualita

Päť členov cirkvi Word of Faith Fellowship (v mojom úbohom preklade cirkev Slova spoločenstva viery) bolo obžalovaných za útok na istého Matthewa Fennera kvôli jeho homosexuálnej orientácii. Údajný incident pri ktorom dotyčný takmer prišiel o život sa mal udiať v Severnej Karolíne v roku 2013. Právny zástupca obžalovaných odmieta, že by sa títo pokúšali Fennerovi akokoľvek ublížiť. Cirkev už čelila v minulosti viacerým žalobám, z ktorých zostali niektoré nepreukázané, no zvyšok vzbudzuje znepokojenie. Zdroj: klik sem.

 

Bonus

Istý obchod s elektrotechnikou v Británii pripravil vo výklade vlastnú interperetáciu klasického betlehemu. Ide o scénu, kde boli tradičné postavy nahradené „humanizovanými“ vysávačmi značky Henry Hoovers. Tento nezvyčajný marketingový ťah vraj do obchodu pritiahol deti a zvýšil obrat. Zdroj: klik sem.

 

Metablog

Len krátko k mojej „metodike“. Toto bol môj výber 12 podstatných a kurióznych príbehov a udalostí súvisiacich s náboženstvom a vierou. Prečo 12? Nie je to čiste náhodne vybrané číslo - malo by to byť dosť na to, aby sa človek niečo dozvedel, ale nie toľko, aby sa utopil v prívale zbytočných informácií.

Výber - priznávam sa, že môj výber nie je úplne objektívny. Udalostí je obrovské množstvo a tak sa zameriavam iba na tie, ktoré mi osobne prídu podstatné alebo zaujímavé. Do výberu teda zaraďujem okrem skôr negatívnych aj neutrálne, prípadne pozitívne príbehy, pokiaľ mi prídu dostatočne pútavé. Napriek tomu, že okrem Lietajúceho špagetového monštra v ostatných bohov neverím, nemám primárny záujem ich zosmiešňovať alebo degradovať. Všetky príbehy sú pomerne čerstvé, aj keď sa môžu čiastočne prelínať s tými z iných dielov tohoto občasníka.

Spracovanie - pre každú udalosť si vyberiem jeden článok, najlepšie z nejakého známejšieho a dôveryhodnejšieho média. Potom sa ju snažím podať v jednom odstavci a čo najvernejšie článkom, z ktorých čerpám. Vlastný komentár obmedzujem maximálne na dôležité súvislosti. Vždy poskytujem odkaz na môj zdroj a ak som sám napísal nejaký relevantný článok o danej téme, tiež ho zvyknem prelinkovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?