reklama

Náboženský dajdžest VI

12 aktuálnych udalostí a príbehov z prostredia náboženstva. Všetko zaujímavé, čo sa priplietlo do môjho zorného uhla. A keďže nielen sex predáva, pridal som tento raz extra porciu pekných (aj keď nie úplne súvisiacich) obrázkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Boj o pobožných voličov

Turecko je pomerne sekulárna krajina a to platí aj pre tamojší školský systém. Náboženské vzdelávanie je pre deti povinné od 9 rokov. Nový návrh zákona Erdoganovej vlády ale počíta mimo iného so znížením tejto hranice na 6 rokov a s navýšením počtu hodín náboženstva. Ďalším opatrením je to, že na stredných školách sa má zaviesť osmanská turečtina, jazyk (a písmo) používaný pred Atatürkovými reformami, ktoré sformovali moderné Turecko. Tieto vládne plány sú v zhode s vyhláseniami prezidenta Erdogana, ktorý v minulosti tvrdil, že plánuje vychovať pobožnú generáciu. Návrhy sú kritizované napríklad opozíciou, ktorá si myslí, že uvrhnú Turecko spoločensky do minulosti. Návrh ešte musí prejsť cez ministerstvo školstva, no meniť sa asi nebude, keďže Erdoganov kabinet neprejavil ochotu hľadať v týchto otázkach konsenzus so svojimi kritikmi. Zdroj: klik sem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Erdogan bojuje o moslimských voličov ale aj „okatejšie“. Na nedávnom stretnutí s moslimskými klerikmi kritizoval nemoslimské krajiny aj médiá za to, že útočia naňho aj na islam. Medzi inými vyzval na väčšiu účasť moslimských krajín na medzinárodnom politickom dianí, keďže žiadna z nich nie je členom OSN. Ďalej sa zameral na kresťanov, ktorým prisúdil nenávisť voči islamu. Aj toto vystúpenie sa rýchlo stalo terčom kritikov, ktorí sa v Turecku obávajú porušenia princípu odluky cirkvi od štátu. V uplynulých týždňoch mal Erdogan viacero kontroverzných vyhlásení (o ktorých som krátko informoval v minulých dieloch, konkrétne tu a tu). Zdroj: klik sem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Karikatúra prezidenta Erdogana
Karikatúra prezidenta Erdogana (zdroj: Valeriy Osipov - https://www.flickr.com/photos/osipovva/, CC BY)

Oko za oko, zub za zub

Niektoré austrálske maloobchodné reťazce stiahli z pultov najnovšiu verziu populárnej videohry Grand Theft Auto V (GTA 5). Reagujú tým vraj na obavy ľudí z obsahu hry, ktorý je násilný a degraduje ženy. Fanúšikovia hernej série ale reagovali petíciou za zakázanie Biblie. Odôvodňujú to tým, že táto kniha je mizogénna, keďže ženy zobrazuje ako sexuálne objekty a vo viacerých pasážach vyzýva k násiliu na ženách. Na podporu svojich argumentov citujú starozákonnú knihu Levitikus (21:9):

„Keď sa dcéra niektorého kňaza znesvätí smilstvom, znesvätí svojho otca. Nech je upálená.“

Pod túto petíciu sa podpísalo už okolo 60-tisíc podporovateľov. Napriek tomu sa zákaz Biblie prirodzene neočakáva a predaje hry GTA 5 v dobe nákupu cez internet pravdepodobne taktiež príliš neutrpia. Zdroj: klik sem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výhrada vo svedomí

V Severnom Írsku (časť Spojeného kráľovstva) by mohla byť uzákonená výhrada vo svedomí. S návrhom zákona prišiel Paul Givan, člen Demokratickej unionistickej strany, a táto by mala platiť pre činy v rozpore s hlboko zakorenenými náboženskými predstavami. Incident, ktorý návrh zákona „vyprovokoval“ bolo odmietnutie istej pekárne v Belfaste upiecť tortu ozdobenú pro-gay mottom. Tú si objednal homosexuálny aktivista, ktorý po zamietnutí svojej požiadavky pekáreň zažaloval. Givan návrh zákona predkladá aby podobným žalobám predišiel. Argumentuje tým, že v miestnej kultúre a demokracii bola sloboda náboženského vierovyznania podporovaná a že kresťania ako skupina obyvateľstva si zaslúžia rovnakú ochranu ako homosexuáli. Homosexuálni aktivisti nesúhlasia a pokladajú návrh za krok späť do doby, kedy im boli odopierané práva. Zdroj: klik sem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lekári v Taliansku varujú, že v niektorých častiach krajiny odmieta vykonávať potraty až vyše 90% gynekológov. Napriek tomu, že má každá žena zo zákona možnosť potrat v prvých 90 dňoch tehotenstva podstúpiť, mnohé sa k tejto službe nedostanú. Lekár totiž môže zákrok odmietnuť vykonať z „morálnych“ príčin. Napríklad v okolí Ríma sa vykonávajú potraty asi iba v polke nemocníc. Podľa niektorých zainteresovaných sú častým problémom nemocnice, ktoré riadi katolícka cirkev, ktorej personálna politika obmedzuje zamestnávanie lekárov ochotných potraty vykonávať. Pro-choice skupina Laiga spustila petičnú akciu, ktorá má ministerstvo zdravotníctva presvedčiť, aby bol zákon dodržiavaný a každá žena mala k takémuto zákroku prístup. Laiga taktiež zhromaždila právnikov, ktorí vo veci podávajú bezplatnú právnu pomoc ľuďom, ktorí o ňu prejavia záujem. Zdroj: klik sem.

Mníšky z talianskeho mestečka Cortona
Mníšky z talianskeho mestečka Cortona (zdroj: Henrik Berger Jørgensen - https://www.flickr.com/photos/darkb4dawn/, CC BY-NC-ND)

Jeden prsteň nevládne všetkým

Istá ruská umelecká skupina plánovala pri príležitosti premiéry tretieho dielu filmového spracovania Hobita nainštalovať na vrchol jedného z moskovských mrakodrapov napodobeninu ikonického Sauronovho oka z filmov s tolkienovskou tematikou. Napriek tomu, že nešlo o reklamu a akcia nemala údajne žiadne politické ani náboženské konotácie, boli umelci prinútení projektu sa vzdať. Odpor prišiel zo strany mesta, ale predovšetkým z radov cirkvi. Vedúci PR v rámci Ruskej pravoslávnej cirkvi sa vyjadril, že ide o „démonický symbol triumfu zla“ a že by takáto inštalácia mohla priniesť mestu nešťastie. Zdroj: klik sem.

Sekularizmus - nájsť tú správnu mieru

Sekulárni aktivisti podali sťažnosť na betlehem, ktorý sa nachádzal vo vstupnej hale úradu v západofrancúzskom meste La Roche-sur-Yon. Súd im vyhovel a nariadil betlehem odstrániť. Podobných prípadov riešia súdy vo Francúzsku v súčasnosti viacero, pričom zo strany štátu ide sčasti o pokus o zachovanie vysokých štandardov sekularizmu, ktoré boli nastavené po tom, čo bolo zakázané nosiť (moslimské) burky a nikáby na verejnosti. To, že sa opatrenia dotkli tradičných kresťanských sviatkov ale vyvolalo vlnu nevôle, napríklad podľa denníka Le Parisien je za zachovanie betlehema v La Roche-sur-Yon až 86% opýtaných čitateľov. Na stranu kritikov sa postavili aj mnohí politici, vrátane Marine Le Pen. Zdroj: klik sem.

Nedávno publikovaná správa od International Humanist and Ethical Union (Medzinárodná humanistická a etická únia) tvrdí, že ateisti sú čoraz častejšie vystavovaní „nenávistným“ kampaniam. Protiateisticky zameraní nie sú pritom iba náboženské, ale čoraz častejšie aj politické elity. Príkladom sú moslimské krajiny, kde je v niektorých prípadoch tolerancia ateizmu mizivá. V Saudskej Arábii je ateizmus radený medzi teroristické činy a v Egypte alebo Malajzii sa vedie protiateistická kampaň pod záštitou toho, že takáto ideológia rozkladá spoločnosť. Zdroj: klik sem.

Môže byť v západnom svete viera dôvodom na vylúčenie osoby zo zastávania verejného úradu? Napriek tomu, že v USA Najvyšší súd už v roku 1961 rozhodol, že to je neprípustné, nachádza sa podobná formulácia v ústavách 7 štátov USA. Ide o Maryland a 6 južanských štátov. Takéto právne úpravy sú dnes považované za protiústavné a v praxi sa v podstate neuplatňujú. Napriek tomu chýba politická vôľa, niečo s nimi robiť, predovšetkým vzhľadom na vysokú pobožnosť voličskej základne v krajine. Veci sa preto chytili ateistickí aktivisti, pre ktorých to je aj testom do akej miery sú organizovaní a zaujímaví pre politikov. Zdroj: klik sem.

Ateistická kampaň v Británii
Ateistická kampaň v Británii (zdroj: Zoe Margolis - https://www.flickr.com/photos/girlwithaonetrackmind/, CC BY-NC-ND)

Psí (posmrtný) život

Nejasné slová pápež Františka, ktoré prednedávnom predniesol odštartovali diskusiu, či zvieratá majú nárok dostať sa do neba alebo nie. Taliansky denník Corriere della Sera vyvodilo z nedávneho Františkovho prejavu, že zvieratá sa do neba dostať môžu. Iní tvrdia, že by sa pápežovi nemali vkladať slová do úst. Františkov predchodca, Benedikt XVI sa vyjadril explicitne, že smrť zvieraťa je definitívny koniec jeho existencie. Súčasný pápež má napísať encykliku, ktorá sa zaoberá životným prostredím, no nie je jasné, či sa bude venovať otázke posmrtného života zvierat. Otázka má dôsledky napríklad pre postoj katolíkov voči hospodárskym zvieratám. Zdroj: klik sem.

Islamskí teroristi a ich vplyv

BBC World Service zverejnila v spolupráci s King's College London svoj vlastný rozsiahly prieskum teroristických útokov za november 2014. Zaznamenaných bolo dokopy 664 útokov v 14 krajinách, pri ktorých zomrelo vyše 5-tisíc ľudí. Zhruba 80% útokov bolo koncentrovaných v 4 krajinách - Iraku, Nigérii, Sýrii a Afganistane. „Najúspešnejšie“ teroristické skupiny boli ISIS, Boko Haram, Taliban, Al-Káida a Aš-Šabáb (čo zodpovedá rebríčku, ktorý som pred časom spomenul). Rôzne skupiny majú pritom rôzny modus operadni, niektoré sa zameriavajú na civilistov, iné na vojakov alebo politikov. Zdroj: klik sem.

Moslimskí fundamentalisti, teroristi a skupiny prehlasujúce iných moslimov za odpadlíkov od viery sú hlavným dôvodom stúpajúcej popularity ateizmu medzi egyptskou mládežou. Tvrdí to v novo vydanej správe Dar Al-Ifta, inštitúcia oficiálne zodpovedná za právnu interpretáciu islamu v Egypte. Zodpovednosť za zhoršenie povesti islamu pripisuje brutalite, vraždám a všeobecnému porušovaniu ľudských práv v mene tejto viery. Možnosť mladým ľuďom svoj ateizmus vyjadriť poskytuju sociálne siete, kde sú menej vystavení spoločenským a náboženským tabu. Správa tiež vyzýva na obnovenie dialógu a hlbšie objasňovanie islamu pre mladých ľudí. Náboženská sloboda a možnosť vyjadriť ateistický postoj sú v Egypte stále obmedzené a v krajine sú ročne súdené desiatky ľudí za kritiku islamu. Zdroj: klik sem.

Terorista maskovaný za ženu v pásme Gazy
Terorista maskovaný za ženu v pásme Gazy (zdroj: Israel Defense Forces - https://www.flickr.com/photos/idfonline/, CC BY-NC)

Metablog

Len krátko k mojej „metodike“. Toto bol môj výber 12 podstatných a kurióznych príbehov a udalostí súvisiacich s náboženstvom a vierou. Prečo 12? Nie je to čiste náhodne vybrané číslo - malo by to byť dosť na to, aby sa človek niečo dozvedel, ale nie toľko, aby sa utopil v prívale zbytočných informácií.

Výber - priznávam sa, že môj výber nie je úplne objektívny. Udalostí je obrovské množstvo a tak sa zameriavam iba na tie, ktoré mi osobne prídu podstatné alebo zaujímavé. Do výberu teda zaraďujem okrem skôr negatívnych aj neutrálne, prípadne pozitívne príbehy, pokiaľ mi prídu dostatočne pútavé. Napriek tomu, že okrem Lietajúceho špagetového monštra v ostatných bohov neverím, nemám primárny záujem ich zosmiešňovať alebo degradovať. Všetky príbehy sú pomerne čerstvé, aj keď sa môžu čiastočne prelínať s tými z iných dielov tohoto občasníka.

Spracovanie - pre každú udalosť si vyberiem jeden článok, najlepšie z nejakého známejšieho a dôveryhodnejšieho média. Potom sa ju snažím podať v jednom odstavci a čo najvernejšie článkom, z ktorých čerpám. Vlastný komentár obmedzujem maximálne na dôležité súvislosti. Vždy poskytujem odkaz na môj zdroj a ak som sám napísal nejaký relevantný článok o danej téme, tiež ho zvyknem prelinkovať.

Andrej Poljak

Andrej Poljak

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Príslušník vznikajúcej náboženskej komunity pastafariánov (www.spagetyducha.sk). Píšem zväčša o náboženstve, ale stane sa, že zo mňa vypadne aj niečo iné. Zoznam autorových rubrík:  FantazmagórieNáboženstvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu