Náboženský dajdžest V

Autor: Andrej Poljak | 8.12.2014 o 9:20 | Karma článku: 3,95 | Prečítané:  656x

Pomikulášska nádielka príbehov súvisejúcich s náboženstvom a vierou. Niektoré vám môžu prísť banálne, ale úprimne povedané som im neodolal. Dúfam, že mi to odpustíte a budete sa smiať, plakať, prípadne sa aspoň cítiť o niečo múdrejšie.

Hŕŕŕ na to:

 

Striktné právo

V najobývanejšej moslimskej krajine, Indonézii, nie sú vo všeobecnosti implementované striktné náboženské povinnosti vyplývajúce z Koránu. Jedinou výnimkou je provincia Aceh, kde islamske právo (šaría) platí pre moslimov už od roku 2001. V septembri tohto roku boli pravidlá rozšírené aj na nemoslimov, ktorých v danej oblasti žije okolo 90-tisíc. Po novom je možné trestať nemoslimov napríklad za mimomanželský sex, homosexualitu, nevhodné oblečenie alebo kupovanie a prechovávanie alkoholu. Tresty zahŕňajú napríklad väzenie alebo bitie palicou na verejnosti, za čo kritizuje nový poriadok napríklad Amnesty International. V praxi sa tieto zákony ale zatiaľ na kresťanov neuplatnili (títo tvoria v provincii prevažnú časť nemoslimov). Zdroj: klik sem.

Najvyšší súd Iránu potvrdil trest smrti pre blogera a fotografa Soheila Arabiho, ktorý sa dopustil urážky proroka Mohameda na Facebooku. Najvyšší súd ho naviac obžaloval z ďalších prečinov obvinením, po ktorého dokázaní nemôže byť omilostený. Arabiho právnici postavili neúspešnú obhajobu na tom, že dotyčný bol v zlom psychickom stave a iba opakoval názory iných. Arabi, ktorý dva mesiace držaný na samotke sa pritom podľa jeho manželky priznal pod nátlakom agentov Iránskych revolučných gárd. Ľudskoprávne organizácie sa snažia o prehodnotenie a zvrátenie verdiktu. Zdroj: klik sem.

 

František v Turecku

Pápež sa na svojej návšteve Turecka stretol aj so svojím náprotivkom v rámci pravoslávnej cirkvi, Vartholomeom I. (Bartolomejom I.). Vydali spoločné vyhlásenie v ktorom podporili kresťanov na Blízkom východe, vyzvali na otvorenejší dialóg medzi kresťanstvom a islamom a tiež na dodržiavanie medzinárodného práva v rámci ukrajinského konfliktu. Jednou z nosných tém návštevy pápeža Františka v Turecku sa stala otázka utečencov. Turecku poďakoval za poskytnutie útočiska vyše miliónu utečencov zo Sýrie a Iraku. Vyzval tiež na medzinárodnú spoluprácu pri odstraňovaní problémov, ktoré nútené vysťahovalectvo spôsobujú. Zdroj: klik sem.

 

 

Dostupná liečba AIDS

Baptistický pastor Steven Anderson sa na nedeľnej omši blysol svojimi výrokmi. Bohoslužbu venoval homosexualite a jej súvisu s AIDS. S odvolaním na Levitikus 20:13 tvrdil, že smrť homosexuálov je Božou vôľou a ak ľudia popravia všetkých homosexuálov, môžu vykynožiť AIDS do (tohtoročných) vianoc. V zmysle tejto jednoduchej liečebnej metódy kritizoval míňanie finančných prostriedkov na výskum a liečbu tejto choroby. Vyhlásil tiež, že v jeho kongregácii nikdy nebudú žiadni homosexuáli. Pastor Andreson je svojimi kontroverznými výrokmi a činmi notorický. V minulosti sa napríklad opakovane modlil za smrť prezidenta Baracka Obamu. Taktiež tvrdil, že ženy by mali byť v kostole za každých okolností ticho a tvrdo odsudzoval Židov. Zdroj: klik sem.

 

Austrálske poriadky vo Vatikáne ...

Stovky miliónov eur boli vraj „zašantročené“ na rôznych účtoch vo Vatikáne a preto neobjavili v súvahe. Znamená to, že finančná situácia Vatikánu je omnoho lepšia ako sa predpokladalo. Vyhlásil to George Pell, austrálsky kardinál, ktorý sa stal hlavou novozriadeného vatikánskeho Ekonomického sekretariátu. Kardinál Pell pripravuje viacero reforiem vo finančnom fungovaní cirkvi, čo je oblasť, kde malo doteraz každé oddelenie pomerne voľnú ruku. Hlavnou zmenou má byť väčšia orientácia na medzinárodné účtovné štandardy, ktorá už bola sčasti implementovaná. Zdroj: klik sem.

 

... neaustrálske poriadky v Austrálii ...

Austrálska vláda predložila návrh reformy vysokého školstva, ktorý mimo iného škrtá rozpočet na univerzity o 20%. O peniaze sa po prvý raz budú uchádzať aj programy na výchovu kňazov na súkromných inštitútoch. Austrálska strana práce a Zelení sa proti tomuto návrhu ohradili, keďže podľa nich porušuje princípy sekularizmu, pričom poukazujú na rozdiely medzi teoretickou religionistikou a programami, ktoré pripravujú ľudí na dráhu kňaza. Naopak, zástancovia navrhovanej zmeny poukazujú napríklad na to, že je neférové, ak sa robia rozdiely medzi verejnými a súkromnými (náboženskými) vzdelávacími inštitúciami. Súkromné, nábožensky-orientované vysoké školy, ale aj niektoré inštitúcie ponúkajúce teologické kurzy a propagujúce kresťanské názory na manželstvo a rodinu by podľa návrhu mali mať nárok žiadať o podporu vo výške viac než 4 200 austrálskych dolárov (necelých 3 000 eur) na študenta. Zdroj: klik sem.

 

... a protinožci aj po tretí raz

Novozélandská „Destiny church“ (vo voľnom preklade cirkev osudu) sa nedávno stala terčom nespokojných ľudí v sociálnych médiách. Dôvodom boli fotky, z ich nedeľnej omše zobrazujúce množstvo veľkých bankoviek roztrúsených po zemi. Na Twitter ich nahral pastor Brian Tamaki a označené boli napríklad aj takto:

„Je to príjemná obeta ľúbeznej vône, milá Bohu (Flp 4:15-19).. 'Môj Boh vám dá všetko, čo potrebujete ...' “

(Ekumenický preklad z Listu Filipanom 4:18-19)

Už v minulosti sa objavili špekulácie o tom, že cirkev vyberá od členov rôzne vysoké poplatky. Brian Tamaki to popiera a to aj napriek tomu, že jeho žena Hannah vlastní niekoľko domov, luxusné Audi a diamantový prsteň v hodnote 90-tisíc dolárov. Ona samotná sa vyjadrila, že nemá veľa peňazí v banke a za svoj úspech považuje to, že inšpiruje druhých. Okrem toho má Destiny Church problémy kvôli nevyplneným tlačivám ohľadom darov, ktoré dostala a ktoré sú oslobodené od dane. Zdroj: klik sem.

 

Zločin z nenávisti

Minulý piatok (5.12.2014) bol istý Ahmed H. Aden obžalovaný  z vraždy 1. stupňa v americkom Kansas City. Incident, kvôli ktorému bola žaloba podaná, sa odohral pred miestnym somálskym komunitným centrom, kde Aden pravdepodobne prešiel svojím SUV 15-ročného mladíka. Ten nakoniec skonal v nemocnici na následky poranení. Svedkovia tvrdia, že Aden sa aj po incidente správal agresívne, Aden sám sa najprv bránil tým, že šlo o nehodu, no neskôr svoju výpoveď zmenil. Je možné, že zločin bol motivovaný náboženskou nenávisťou. V spomínanom komunitnom centre sa totiž schádzali moslimovia a nebohý mladík tam tiež chodieval študovať Korán. V posledných týždňoch vraj pred budovou zvyklo parkovať čierne SUV s výhražnými nápismi ako napríklad „Islam je horší než ebola“ a v okolí sa potuloval „podozrivý muž“. Moslimovia na tieto okolnosti viackrát upozornili políciu a teraz to dávajú do súvislosti s Adenovým prípadom. Zdroj: klik sem.

 

Dvojitý meter?

V novembri sa zmenili predpisy Anglikánskej cirkvi a biskupský úrad môže po novom vykonávať aj žena. Prvý biskupský post, ktorý sa odvtedy uvoľnil (a na ktorý sa teda mohli hlásiť aj ženy) bol v diecéze Southwell and Nottingham. Výber už prebehol, ale či bol zvolený mužský alebo ženský kandidát ešte nie je známe, keďže tento ešte musí byť schválený vládou a kráľovnou Alžbetou II a dovtedy sa meno tají. Výsledok bude známy začiatkom budúceho roka. Oslovení duchovní sa zhodli, že pri výbere by mala hrať úlohu kvalifikácia a schopnosti a nie pohlavie. Ak aj tento raz nebola zvolená žena, budú mať ďalšie kandidátky šancu už onedlho, keďže sa má uvoľniť niekoľko ďalších biskupských postov. Zdroj: klik sem.

Zastupiteľstvo mesta Kennesaw americkom štáte Georgia zakázalo skupine moslimov prenajať si v meste priestory a založiť tam provizornú mešitu. Právny zástupca moslimov sa vyjadril, že rozhodnutie je v rozpore s prvým dodatkom ústavy, ktorý mimo iného zakazuje obmedzovanie náboženskej slobody. To bude ale musieť dokázať, keďže formálnym dôvodom na zamietnutie žiadosti moslimov boli otváracie hodiny, obmedzenie počtu účastníkov a parkovacie miesta. Mestské zastupiteľstvo zostalo neoblomné aj napriek tomu, že moslimovia sľúbili ústupky vo všetkých spomínaných bodoch. Počas stretnutia mestského zastupiteľstva sa konal protiislamský protest. Paradoxom na situácii je, že v júli tohto roka mesto povolilo prenajatie priestorov pre letničné hnutie (kresťanská denominácia), ktoré ich chcelo za rovnakým účelom ako momentálne predstavitelia moslimskej komunity. Zdroj: klik sem.

 

Vojna o vianoce*

Satanisti z New Yorku vyhrali spor o právo od 22. decembra umiestniť  v budove floridského kapitolu vlastnú sviatočnú výzdobu. Na výzdobe bude anjel padajúci do plameňov, niekoľko veršov z Biblie a nápis „Happy Holidays“. Úrady to pôvodne nechceli povoliť, ale podvolili sa keď im aktivisti pohrozili žalobou s tým, že úrady nesmú rozhodovať o tom, či majú byť „neobľúbené“ posolstvá povolené alebo zakázané. Podobná Satanic Temple, ako sa skupina „satanistov“ oficiálne volá je organizácia, ktorá propaguje toleranciu a náboženský pluralizmus. Zdroj: klik sem.

Nedávny príchod filmu Ouija do kín spôsobil, že v anglofónnych krajinách sú tento rok tzv. „Ouija boards“ (viz. fotka nižšie) v kurze ako vianočné darčeky. Ouija je u nás v podstate neznámy predmet. Ide o dosky, na ktorých je vyznačená abeceda a niekoľko špecifických slov, ktorými môžu podľa okultistov duchovia komunikovať s naším svetom. „Vynájdené“ boli ako druh hry koncom 19. storočia. Obnovený záujem o Ouija ale znepokojuje veriacich, napríklad anonymného kňaza a exorcistu z Dublinu, ktorý tvrdí, že si ľudia neuvedomujú riziká používania tejto hry. Podľa neho si ľudia myslia, že budú komunikovať s duchmi zosnulých, ale nevedia, že môžu vyvolať zlých duchov alebo démonov. Mnohí kresťania kritizujú Ouija dlhodobo. Zdroj: klik sem.

*Vojna o vianoce („War on Christmas“) je emocionálne podfarbený pojem používaný v USA, označujúci kontroverzný prístup k vianociam, napríklad pokusy oddeliť sviatky od kresťanských tradícii alebo zákaz povinnej účasti na oslave týchto sviatkov.

 

Metablog

Len krátko k mojej „metodike“. Toto bol môj výber 12 podstatných a kurióznych príbehov a udalostí súvisiacich s náboženstvom a vierou. Prečo 12? Nie je to čiste náhodne vybrané číslo - malo by to byť dosť na to, aby sa človek niečo dozvedel, ale nie toľko, aby sa utopil v prívale zbytočných informácií.

Výber - priznávam sa, že môj výber nie je úplne objektívny. Udalostí je obrovské množstvo a tak sa zameriavam iba na tie, ktoré mi osobne prídu podstatné alebo zaujímavé. Do výberu teda zaraďujem okrem skôr negatívnych aj neutrálne, prípadne pozitívne príbehy, pokiaľ mi prídu dostatočne pútavé. Napriek tomu, že okrem Lietajúceho špagetového monštra v ostatných bohov neverím, nemám primárny záujem ich zosmiešňovať alebo degradovať. Všetky príbehy sú pomerne čerstvé, aj keď sa môžu čiastočne prelínať s tými z iných dielov tohoto občasníka.

Spracovanie - pre každú udalosť si vyberiem jeden článok, najlepšie z nejakého známejšieho a dôveryhodnejšieho média. Potom sa ju snažím podať v jednom odstavci a čo najvernejšie článkom, z ktorých čerpám. Vlastný komentár obmedzujem maximálne na dôležité súvislosti. Vždy poskytujem odkaz na môj zdroj a ak som sám napísal nejaký relevantný článok o danej téme, tiež ho zvyknem prelinkovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?