Náboženský dajdžest IV

Autor: Andrej Poljak | 3.12.2014 o 16:15 | (upravené 3.12.2014 o 17:22) Karma článku: 5,04 | Prečítané:  784x

Znova podávame aktuálne udalosti a príbehy z prostredia náboženstva. Nájdete medzi nimi dôležité aj menej dôležité správy alebo zaujímavosti, o ktorých ste asi netušili. A znova servírujeme 12 chodov. Nech sa páči, poďte k stolu, než novinky vychladnú. Lebo nič nie je odpornejšie ako staré správy.

Éhm, takže:

Právo byť obetovaný

Na juhu Nepálu, na hraniciach s Indiou, sa začal hinduistický festival Gandhimai, ktorý je známy tým, že je v jeho priebehu obetovaných až niekoľko stotisíc kusov zvierat. Slávnosť sa uskutočňuje každých päť rokov a trvá celý mesiac, pričom počet tohtoročných účastníkov sa odhaduje na zhruba päť miliónov ľudí. Na festivale sa tradične obetujú hlavne byvoly, kozy a vtáci ako symbol vďaky hinduistickej bohyni za to, že sa dotyčnému alebo jeho rodine posledných 5 rokov darilo. Jedným z vrcholov festivalu je hromadné zabíjanie tisícov byvolov mačetami. Tento rok sa aktivisti za práva zvierat zasadzovali za koniec zvieracích obiet. Napriek tomu, že túto praktiku celkom nezastavili, počet obetovaných kusov dobytka podľa odhadov oproti roku 2009 skutočne poklesol. Zdroj: klik sem.

Dobrý ...

S generačnou obmenou medzi evanjelickými pastormi v USA sa mení aj ich pohľad na psychické ochorenia. Kým starší duchovní zvykli brať duševné poruchy ako známku božieho hnevu, pristupujú k nim tí mladší otvorenejšie a pragmatickejšie. Tieto zmeny sú ale čiastočne aj reakciou na realitu - napríklad syn Ricka Warrena, jedného z najúspešnejších kazateľov USA, sa minulý rok kvôli psychickým problémom zastrelil. Odvtedy organizuje Warrenova cirkev v spolupráci s inými organizáciami a odborníkmi konferencie, semináre a stretnutia na tému prevencie samovrážd u mladistvých. Mnohí vyhľadávajú pastorov práve preto, že nie sú psychiatrami, ale aj preto, že veľká časť z nich verí verí, že psychické poruchy sa dajú vyliečiť samotnou modlitbou. Tí duchovní, ktorí sa rozhodnú proti psychickým ochoreniam bojovať, sú na to zatiaľ zväčša zle pripravení. Napriek tomu môžu svojím otvoreným postojom a poradenstvom zohrať významnú úlohu v zmene ponímania týchto problémov v rámci ich kongregácií, či už kázaním na túto tému alebo spoluprácou s odborníkmi. Zdroj: klik sem.

... zlý ...

Pravdepodobne desiatky ľudských životov a stovky zranených si vyžiadal teroristický útok moslimskej skupiny Boko Haram na severe Nigérie. Tri bomby a niekoľko strelcov si za cieľ vybrali jednu z mešít druhého najväčšieho mesta krajiny, Kano. Napriek tomu, že sa k útoku nikto neprihlásil, nastal po tom, čo emir Mohamed Sanusi II. z Kana, ktorý zvykne viesť tamojšie bohoslužby, kritizoval militantov z Boko Haram a vyzval ľudí, aby sa proti nim postavili. Tento útok ukazuje, že Boko Haram sa neštíti útočiť na iných moslimov, ktorí sa nestotožňujú s brutalitou tejto skupiny alebo s jej cieľom založiť v Nigérii islamský štát. Pri útokoch Boko Haram zahynulo tento rok už vyše 2 000 ľudí. Zdroj: klik sem. Môj starší článok o Boko Haram nájdete tu.

... a škaredý

Nezvyčajný incident, ktorý sa odohral minulý rok v kanadskom Hamiltone, má svoju dohru. Istý Peter Wald trpel cukrovkou a odmietal navštíviť lekára s odôvodnením, že ho vylieči Hospodin až nakoniec v marci 2013 chorobe podľahol. Jeho manželka Kaling ho prikryla dvoma plachtami, zabednila miestnosť, kde skonal a s rodinou čakali šesť mesiacov v modlitbách na mužovo vzkriesenie. Telo bolo objavené v podstate náhodne, keď prišiel rodinu vysťahovať miestny šerif kvôli neplateniu hypotéky. Kaling Wald(ová) pravdepodobne nemala akýkoľvek zločinný úmysel, keďže skutočne verila, že jej manžel vstane z mŕtvych. Pôvodné obvinenia kvôli nenahláseniu úmrtia boli nakoniec stiahnuté a dnes vykonáva Kaling 18-mesačnú probáciu. Waldovci boli v susedstve známi ako silní veriaci, angažovali sa napríklad šírením evanjelia alebo materiálnou pomocou bezdomovcom. Zdroj: klik sem.

 

Politika islamu

Iránska vláda Hasana Rúháního nemá problémy len s parlamentom, ktorý jej hádže polená pod nohy, ale hlavne s Iránskymi revolučnými gardami. Tieto sú vojenské jednotky poverené strážením islamského režimu v štáte. Podľa správy, ktoré priniesla Sahmanews, významná stránka odporcov režimu, zorganizovali Iránske revolučné gardy plán, ktorého cieľom je zneefektívniť a rozložiť Rúháního vládu zvnútra. Dokument obsahuje informácie o veľkom množstve ľudí, ktorí rozširujú fámy a propagandu medzi ľuďmi, ale aj vysoko postavenými činiteľmi, podplácajú expertov a sabotujú reformné kroky Rúháního administratívy. Rúhání sa vyjadril v tom zmysle, že o týchto pokusoch vie, ale je voči nim bezmocný. Iránsky parlament vraj nereagoval odsúdením pokusov sabotovať legitímne zvolený vládny kabinet, ale  otázkami ako je možné, že bola daná správa zverejnená. Takáto reakcia zmenšuje pochybnosti o spornej pravosti dokumentu. Zdroj: klik sem.

Nie je nijakou novinkou, že džihád na čele s ISIS láka mladých moslimských mužov zo všetkých kútov sveta. Ale realita je často menej ružová než romantické predstavy mladíkov o vojne. V poslednej dobe sa objavujú správy o mužoch zo zahraničia, ktorí sa pridali k ISIS a ktorí sa po nejakom čase snažia kontaktovať svoje rodiny a dostať sa naspäť. Tým viac zhýčkaným vadí, že im nefunguje iPod alebo že majú obmedzené používanie mobilných telefónov. Ďalší nich sa ponosujú na striktný denný režim v táboroch a na to, že nebojujú, ale sú naopak nútení umývať riad a drhnúť toalety. Napriek tomu je návrat ťažký, ale aj riskantný. Napríklad Majeed, moslim indického pôvodu, bol po tom, čo sa vrátil so strelným zranením do Bombaja, zatknutý pre podozrenie z teroristických zločinov. Zdroj: klik sem.

 

Liberálny duchovný, konzervatívna kongregácia

Luteránska cirkev vo Fínsku čelí masovému výstupu veriacich. Za necelé dva dni ju opustilo takmer 8-tisíc členov. Stalo sa tak po tom, čo jej arcibiskup, Kari Mäkinen, otvorene podporil uzákonenie homosexuálnych manželstiev v krajine. Mäkinen vyhlásil, že koncept manželstva by mal byť zásadne preskúmaný a prehodnotený. Nepopiera, že medzi členmi cirkvi vládne kvôli jeho postoju k homosexuálnym manželstvám sklamanie a obavy, ale tvrdí, že by sa na túto tému mal viesť otvorený spoločenský dialóg. Päivi Räsänen, ministerka vnútra a vysokopostavená členka fínskej kresťanskodemokratickej strany, vyhlásila, že bude proti spomínanému zákonu bojovať. Zdroj: klik sem.

 

Evolúcia náboženstva v Británii

Lord Harries, jeden z popredných anglikánskych biskupov tvrdí, že korunovácia princa Charlesa by mohla byť zahájená čítaním z Koránu, aby sa moslimovia väčšmi cítili ako súčasť Veľkej Británie. Podkladá to prípadom, keď bol v bristolskej Katedrále pred kresťanským rituálom čítaný Korán. Lord Harries tiež tvrdí, že princ Charles sám v roku 2006 požadoval korunováciu, ktorá by odrážala všetky vierovyznania monarchie. Proti týmto myšlienkam sa ale postavili viacerí kritici. V prvom rade im vadí, že anglikánska cirkev stráca sebavedomie a poňatie o koreňoch britskej identity. Ďalšou potenciálnou prekážkou je, že v prípade, že by sa vyšlo v ústrety moslimom, začali by sa o svoje „práva“ hlásiť aj ostatné náboženské menšiny, napríklad hinduisti, sikhovia alebo ateisti. Zdroj: klik sem.

Britský rebríček populárnych mien pre novorodencov odráža viacero trendov. Jednak je zjavné, že rodičia pomenúvajú deti po populárnych osobnostiach alebo postavách z úspešných seriálov (napr. Hra o tróny alebo Perníkový tatko). Zároveň však výber mien poukazuje na meniacu sa sa demografiu krajiny v prospech arabského obyvateľstva. V tohtoročnom top 100 preskočil Muhammad celých 27 miest a obsadil prvú priečku. Do prvej stovky sa po prvý raz dostali z chlapčenských mien aj Omar, Ali a Ibrahim, z dievčenských napríklad Nur. Ďalšie obľúbené dievčenské meno je Maryam. Deti s týmito menami sa pravdepodobne stanú moslimami. Zdroj: klik sem.

Jedna zo zvyčajných výhrad voči ateizmu spočíva v tom, že morálne hodnoty ateistov sú relatívne a nemajú žiaden pevný zdroj. V rámci svojho výskumu toho, ako ovplyvňuje viera spoločnosť sa britská verzia Huffington Post nedávno pýtala 9 popredných britských ateistov, odkiaľ čerpajú svoje hodnoty. Odpovede boli rôznorodé, ale väčšina sa zhoduje v tom, že morálka vzniká spoločenským konsenzom a časom sa vyvíja. Niektorí sa označujú za humanistov alebo tvrdia, že ateisti sú minimálne rovnako morálni ako veriaci ľudia. Podľa vlastných slov napriek tomu vedia oceniť napríklad aj sakrálne umenie. Zdroj: klik sem.

 

Kuriozity

Futbalový klub Real Madrid predstavil novú variáciu svojho tímového erbu. V nej zmizol malý krížik, ktorý bol na korune zdobiacej vrchnú časť spomínaného erbu. Tento design bol predstavený po tom, čo Real v septembri podpísal dohodu o spolupráci s Národnou bankou Abú Zabí. Tento design sa objavil napríklad na kreditnej karte, ktorá funguje aj ako členská karta tímu. Cieľom je nepobúriť moslimské publikum v Spojených arabských emirátoch, kde má byť klub v najbližších rokoch silne propagovaný. V Európe bude erb aj naďalej používaný v pôvodnej forme. Zdroj: klik sem.

Komunita pastafariánov v nemeckom mestečku Templin je dlhodobo tŕňom v oku ostatných cirkví. Nedávno sa tamojší pastafariáni rozhodli vyvesiť informačné tabule ohlasujúce čas koniania pastafariánskych omší vo ich novom kostole. Osadili ich na na stĺpy, ktoré za týmto účelom využívali aj ostatné cirkvi a to priamo pod ich tabuľami. Predstaviteľom zvyšných troch vierovyznaní v Templine sa to nepáčilo, tabule boli ale schválené úradmi. Zodpovedný Rüdiger Weida, známy tiež ako brat Spaghettus, ponúkol ostatným trom cirkvám finančnú spoluúčasť, ex post na inštalácii stĺpov a tiež na prípadnej budúcej údržbe a opravách. Po niekoľkých dňoch boli tabule napriek tomu demontované, definitívna dohra prípadu ešte nie je jasná. Zdroj: klik sem. Môj článok nájdete tu.

 

Metablog

Krátko k mojej „metodike“: Toto bol môj výber 12 podstatných a kurióznych príbehov súvisiacich s náboženstvom a vierou. 12 nie je čiste náhodne vybrané číslo - malo by to byť dosť na to, aby sa človek niečo dozvedel, ale nie toľko, aby sa utopil v prívale zbytočných informácií. Každú udalosť sa snažím podať v jednom odstavci a čo najviac verne článkom, z ktorých čerpám. Komentár obmedzujem maximálne na súvislosti, ktoré mi prídu podstatné. Všetky príbehy sú pomerne čerstvé, aj keď sa môžu čiastočne prelínať s tými z iných dielov tohoto občasníka.

Priznávam sa, že môj výber nie je úplne objektívny. Musíte strpieť, že ako pastafarián považujem všetky informácie o tejto viere za podstatné a rád ich rozoberám. Možno ste si všimli, že napriek tomu, že v ostatných bohov neverím, nejde mi o to zosmiešniť ich a zaraďujem do výberu aj neutrálne, prípadne pozitívne príbehy, pokiaľ mi prídu dostatočne pútavé.

Tak či onak, dúfam, že vám chutilo. Ostatne, ak ma chcete potešiť, kľudne mi napíšte nejaký nenávistný mail. Vďaka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?