Náboženský dajdžest III

Autor: Andrej Poljak | 29.11.2014 o 9:35 | Karma článku: 5,58 | Prečítané:  656x

Zoznámte sa s 12 aktuálnymi udalosťami a príbehmi z prostredia náboženstva. Nájdete medzi nimi dôležité správy aj kuriozity.

Poslúžte si:

 

Referendum za rodinu už o hodinu

8. referendum v histórii Slovenska sa uskutoční 7. februára 2015. Má sa týkať hlavne štatútu homosexuálnych partnerstiev a sexuálnej výchovy na školách. Prieťah medzi doručením petície za vyhlásenie referenda prezidentovi Kiskovi a jeho vyhlásením bol zapríčinený spornou ústavnosťou otázok v referende. Prezident referendum nakoniec vyhlásil po tom, čo mu bolo z Ústavného súdu SR doručené rozhodnutie o ústavnosti otázok. Tri zo štyroch otázok súd vyhodnotil ako v súlade s ústavou. Referendum iniciuje Aliancia za rodinu, občianske združenie napojené na rôzne kresťanské organizácie. Zdroj: klik sem.

 

Temné tajomstvá

Kenský investigatívny program „Inside Story“ si minulý mesiac posvietil na Victora Kanyariho, zázračného liečiteľa z Nairobi. Kanyari viedol v meste vlastnú cirkev a tvrdil, že vie liečiť všetko, od bezdetonosti po AIDS. Pomáhala mu skupina prívržencov, ktorí podávali svedectvá o údajných uzdraveniach a nechávali sa Kanyarim liečiť z predstieraných chorôb priamo pred ľuďmi. Kanyari sa zameriaval hlavne na chudobnejšie časti obyvateľstva, ktoré majú problémy s vlastným prežitím a často si nemôžu dovoliť štandardnú zdravotnú starostlivosť. Toto spôsobilo na verejnosti taký rozruch, že v Keni bola registrácia ďalších cirkví až do odvolania zakázaná. Podľa niektorých je Kanyari, ktorý vieru Keňanov v cirkvi a náboženstvá využíva vo vlastný prospech, iba produktom ďalekosiahlej korupcie v krajine. Zdroj: klik sem.

HBO, známe svojimi vysokými produkčnými rozpočtami, sa rozhodlo natočiť dokumentárny film podľa knihy „Going Clear: Scientology, Hollywood and the Prison of Belief“. Autorom je Lawrence Wright, držiteľ pulitzerovej ceny, ktorý v knihe rozoberá život L. R. Hubbarda, zakladateľa scientológie a scientológiu všeobecne. Kniha mimo iného pojednáva o vplyve scientológie na jej prívržencov a obsahuje aj príbehy o fyzickom zneužívaní. Komunita scientológov, ku ktorej patria aj mnohé hollywoodske osobnosti, ju preto vníma v negatívnom svetle. To je aj dôvodom, prečo z ich strany HBO očakáva problémy a tak má pred konečným schválením dokument posúdiť tím až 160 právnikov. Odvysielaný by mal byť v roku 2015. Zdroj: klik sem.

 

Prepisovanie histórie

Texas State Board of Education (vo voľnom preklade Texaská štátna komisia pre vzdelávanie) schválila niekoľko desiatok učebníc spoločenských vied a softvérových balíkov pre školy. Niektoré z materiálov boli už dlhodobo kontroverzné, napr. kvôli popieraniu globálneho otepľovania. Väčšina z týchto statí zmizla, ale v konečnej verzii textu zostali napríklad časti, ktoré zveličujú rolu Mojžiša ako inšpirácie pri písaní ústavy USA alebo vykresľujú biblický Starý zákon ako prapôvodcu demokracie. Do textov nakoniec neboli zapracované zmeny navrhované konzervatívnou organizáciou „Truth in Texas Textbooks“, ktorá sa snažila presadiť napríklad informácie podporujúce kreacionizmus alebo vyňať state verne popisujúce islam alebo občianske slobody. Zdroj: klik sem.

 

Pápežova agenda

Vo Vatikáne sa konalo medzináboženské kolokvium o vzťahu muža a ženy. S prejavmi vystúpili okrem kresťanov aj moslimovia, židia, sikhovia alebo taoisti. Zaujímavá bola tiež prítomnosť vplyvných protestantských duchovných vodcov ako sú Rick Warren a Russell Moore a tiež mormóna Toma Perryho z Rady dvanástich apoštolov (druhého najvyššieho výkonného orgánu mormónizmu). Katolícka cirkev sa spolieha na ich podporu v oblasti manželstva, aj keď s nimi inak súťaží o veriacich. Podľa niektorých týmto krokom uznala katolícka cirkev význam jej konkurentov. Dôležitejšie ako samotné závery kolokvia boli novovytvorené zväzky a črtajúce sa aliancie medzi jednotlivými cirkvami. Zdroj: klik sem.

V utorok 25.11.2014 vystúpil pápež s príhovorom na pôde Európskeho parlamentu. Európu varoval pred tým, že ju zvyšok sveta považuje za vyčerpanú. Taktiež poukázal na nutnosť vypracovať spoločný postup pri riešení problémov migrantov v Európe, predovšetkým v Stredomorí. Táto výzva bola reakciou na správy gréckych úradov, ktoré v pobrežných vodách zachraňovali loď vezúcu až 500 imigrantov. Jedná sa o celkovo druhú návštevu pápeža v Štrasburgu, prvú podnikol pápež Ján Pavol II. v roku 1988. Františkova návšteva trvala len štyri hodiny a bola teda zatiaľ najkratšou zahraničnou cestou pápeža. To sklamalo a pobúrilo miestnu katolícku komunitu, ktorá dúfala, že si na ňu pápež nájde čas. Zdroj: klik sem.

Pápež František nedávno poveril významného amerického jezuitu Roberta J. Geisingera stíhaním porušení cirkevných zákonov duchovnými. Tieto porušenia zahŕňajú mimo iného sexuálne zneužívanie detí. Existujú ale dokumenty, ktoré tvrdia, že Geisinger už v roku 1995 vedel o obvineniach duchovného Donalda J. McGuirea z opakovaného sexuálneho obťažovania mladistvých, no neupovedomil políciu ani iné orgány. McGuire bol nakoniec  odsúdený na 25 rokov väzenia až v rokoch 2006 a 2008. Z týchto dôvodov zaznieva kritika na poverenie Geisingera touto úlohou. Geisingerov titul znie vo voľnom preklade „Podporovateľ spravodlivosti v Kongregácii pre náuku viery“. Kongregácia pre náuku viery bola od roku 1908 známa pod názvom „Kongregácia rímskej a univerzálnej inkvizície“. Zdroj: klik sem.

 

Moslimky - zvodné no drzé

V Saudskej Arábii bol predložený návrh zákona, podľa ktorého si musia ženy zakryť oči, ak sú tieto (oči) príliš príťažlivé. Vyjadril sa tak hovorca Komisie pre podporu cností a ochranu pred neresťou (Hai'a), ktorá je tiež nazývaná náboženská polícia. Táto inštitúcia v Saudskej Arábii dbá na dodržiavanie predpisov islamského práva šaría. Ženy čelia v krajine mnohým obmedzeniam - napríklad musia nosiť dlhé čierne šaty a šatku cez vlasy, nesmú šoférovať, cestovať môžu iba s povolením muža. Napriek tomu majú v budúcoročných komunálnych voľbách dostať aktívne aj pasívne volebné právo. Minulý rok vyhostila Saudská Arábia troch občanov Spojených Arabských Emirátov s odôvodnením, že boli tak atratktívni, že by ich vzhľad mohol zviesť ženy. Zdroj: klik sem.

V Iráne bola zadržaná a uväznená skupina žien, ktorých prečin spočíval v tom, že sledovali volejbalový zápas mužov medzi Iránom a Talianskom. Ženy majú v Iráne zákaz sledovať futbal a tento zákaz bol v roku 2012 rozšírený aj na volejbal. Dôvodom je údajne oplzlé správanie mužských fanúšikov. Ženy boli po krátkom väzní prepustené, ale jedna z nich, 25-ročná Ghoncheh Ghavami(ová), ktorá je občankou Iránu aj Veľkej Británie, bola znovu uväznená. Obvinená bola z kontaktov s opozíciou a protestov proti režimu. Vo väzení držala hladovku a stotisíce ľudí podpísali petíciu za jej oslobodenie. Nakoniec bola prepustená na kauciu zo zdravotných dôvodov, ale má dvojročný zákaz vycestovania z krajiny.  Zdroj: klik sem.

Turecký prezident Erdoğan na konferencii o ženách v Istanbule vyhlásil, že ženy by nemali byť kládené na pozíciu rovnú s mužmi. Čo potrebujú nie je vraj rovnosť, ale rovnaký rešpekt. Zdôvodňuje to napríklad tým, že tehotná žena má v pracovnom živote obmedzenia. Islam podľa Erdoğan a a dáva matkám vysoký štatút, ktorý feministky odmietajú. V minulosti nabádal ženy, aby mali 3 deti a útočil na potraty a cisárske rezy. Odborníci poukazujú na to, že sa jedná o snahu zaistiť si hlasy pobožnejšej časti voličov. Tieto výroky prichádzajú po prezidentovom nedávnom tvrdení, že Moslimovia sa dostali do Ameriky skôr než Krištof Kolumbus. Zdroj:klik sem.

Pakistanská herečka, moderátorka a modelka Veena Malik(ová) bola odsúdená na 26-ročný pobyt vo väzení za rúhanie sa. V pakistanskej rannej TV show totiž účinkovala v paródii svadby pri ktorej hrali hudobníci v pozadí pieseň o svadbe dcéry proroka Mohameda. Trestné oznámenie podal sunitský duchovný. Maliková, ktorá momentálne nie je v Pakistane, sa chystá do krajiny, aby sa obhajovala a vyjadrila sa, že verí v tamojšie vyššie súdnictvo. Celkovo boli odsúdené štyri osoby, medzi nimi aj Malikovej manžel, ktorý vlastní najväčšie mediálnu skupinu v Pakistane. Veena Maliková zvykne prekračovať hranice kultúrnych stereotypov, vďaka čomu sa v minulosti dostala do viacerých konfliktov s moslimskými duchovnými. Zdroj: klik sem.

 

Obžerstvo v kostole

Agentúra Lux Dei sa snaží pomocou inovácie zabrániť poklesu počtu veriacich kresťanov a prinavrátiť kostolom status centier každodenného života. Toto chcú dosiahnuť svojím novým projektom „McMass“, v rámci ktorého chcú skombinovať kostol s fast-foodovou reštauráciou McDonald's. Toto spojenie má do kostolov priviesť ľudí a zároveň umiestniť pobočky McDonald's do centrálnych lokácií v mestách. Organizácia stále nemá kostol, v ktorom by mohla pilotný McMass realizovať. Taktiež zbiera milión dolárov pomocou stránky IndieGoGo na zabezpečenie propagácie projektu a vybudovanie infraštruktúry v danom kostole. Zo svojho cieľa vyzbierala už 117 dolárov. Zdroj: klik sem.

 

O článkoch

Krátko k mojej „metodike“: Toto bol môj výber 12 podstatných a kurióznych príbehov súvisiacich s náboženstvom a vierou. 12 nie je čiste náhodne vybrané číslo - malo by to byť dosť na to, aby sa človek niečo dozvedel, ale nie toľko, aby sa utopil v prívale zbytočných informácií. Každú udalosť sa snažím podať v jednom odstavci a verne článkom, z ktorých čerpám. Komentár obmedzujem maximálne na súvislosti, ktoré mi prídu podstatné. Všetky príbehy sú pomerne čerstvé, aj keď sa môžu čiastočne prelínať s tými z iných dielov tohoto občasníka.

Podobne ako v minulých dieloch, rád uvítam vaše názory, nápady a kritiku. Každý názor mi pomôže vyprofilovať tento pseudostĺpček a možno ho posunúť trochu ďalej. Tatkiež budem vďačný za akékoľvek tipy na zaujímavé udalosti do ďalších dielov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?