reklama

Náboženský dajdžest I

Prvý diel tohto občasníku je krátkym prehľadom o tom, čo sa stalo v prvej polke novembra 2014. Rád by som zachytil zaujímavosti a kuriozity, ktoré súvisia s náboženstvom a vierou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Začiatkom novembra diskusie o synode o rodine pomaly utíchli. Zato sa objavilo niekoľko ďalších zaujímavých tém súvisiacich s náboženstvom a vierou. O niektorých ste asi počuli, o iných možno nie. Tu je krátky prehľad.

Slovensko

Prezident Kiska by v pripravovanom referende o rodine odpovedal kladne na otázku o definícii manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy aj na otázku o zákaze adopcií pre homosexuálne páry. Naopak, v prípade otázky o možnosti dieťaťa odmietnuť účasť na sexuálnej výchove by hlasoval záporne. Anton Chromík z Aliancie za rodinu, ktorá referendum iniciuje, by sa s prezidentom rád stretol a vysvetlil mu, prečo by mal zaškrtnúť „áno“ aj pri tejto otázke. Správa prišla po tom, čo Ústavný súd označil jednu z otázok referenda za neústavnú. Táto otázka sa týkala výsadných výhod manželstva, ktoré by nemohli byť priznané iným zväzkom. Prezident môže referendum vyhlásiť až po tom, čo mu bude z Ústavného súdu doručené písomné zdôvodnenie tohto rozhodnutia. Zdroj: klik sem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zhruba tisíc ľudí vyšlo do ulíc Bratislavy, aby protestovali proti dokumentom popisujúcim slovenskú stratégiu rodovej rovnosti na najbližšie roky, ktorú mala schváliť vláda. Išlo prevažne o ľudí kresťanského vierovyznania. Vadí im neúčelné použitie prostriedkov aj samotné ciele stratégie, ktoré považujú za nerealistické. Medzi inými občianskymi združeniami sa tu objavila aj Aliancia za rodinu a jej čelný predstaviteľ, Anton Chromík. Zdroj: klik sem.

Sir Nicholas Winton sa v rozhovore pre The Guardian vyjadril kriticky voči náboženstvu. Konkrétne povedal (vo voľnom preklade):

„Poznám celé zástupy ľudí, ktorí chodia do kostola a synagógy a nie sú veriaci. Potrebujeme niečo, v čo môžu veriť bez ohľadu na náboženstvo, ktoré je, trúfam si tvrdiť, vo väčšine prípadov iba zástierkou. Potrebujeme niečo iné a tým niečím je etika. Dobrota, vľúdnosť, láska, úprimnosť. Ak by sa ľudia správali eticky, nebol by žiaden problém.“

Nicholas Winton na sklonku 2. svetovej vojny záchranil vyše 600 československých detí židovského pôvodu. Zdroj: klik sem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Náboženské symboly, Zdroj: Flickr
Náboženské symboly, Zdroj: Flickr (zdroj: murdelta - https://www.flickr.com/photos/murdelta/)

Svet

Moslimovia na cestách

ISIS čoraz väčšmi priťahuje mladých moslimov z krajín celého sveta. Asi najvypuklejším prípadom poslednej doby bol strelec Zehaf-Bibeau, ktorý sa dostal až do budovy kanadského parlamentu. Nedávno na seba upozornili štyria bratia z austrálskeho Sydney. Títo mladí austrálski moslimovia svojim rodičom povedali, že vyhrali víkendový pobyt v Thajsku zadarmo. V skutočnosti sa ale vydali do Sýrie, bojovať za ISIS. Dr. Džamál Rifi, vedúci tamojšiu moslimskú komunitu, tvrdí, že nikto o radikalizácii mladíkov ani netušil. Ironické na celej príhode je, že dvaja z mladíkov nich majú vyše 140 kilogramov a kvôli svojej obezite nebudú pravdepodobne bojaschopní. Zdroj: klik sem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Turecký prezident Erdoğ an vyhlásil, že moslimovia objavili Ameriku v roku 1178, čiže vyše 300 rokov pred Kolumbom. Táto teória je kontroverzná. Faktom však zostáva, že ešte 200 rokov pred domnelým príchodom moslimov sa do Ameriky pozreli nórski moreplavci. Málokto však dodá, že všetkých predbehli ľudia z Ázie, ktorí Ameriku objavili pred rokom 10 000 p.n.l. Dnes im zvykneme hovoriť „Indiáni". Zdroj: klik sem.

Někdo má rád holky, jiný zase vd... rabínov

Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní (známejšia ako mormóni) nedávno uverejnila esej, ktorá sa zaoberá mnohoženstvom Josepha Smitha, jej proroka a zakldateľa. Podľa všetkého mal niečo medzi 30 a 40 manželkami. Išlo o vzkriesenie biblických princípov - mnohé postavy raného judaizmu mali viacero žien. Mnohoženstvo je pre mormónov kontroverznou záležitosťou, keďže takéto zväzky členovia tohto vierovyznania uzatvárali ešte začiatkom 20. storočia a niektoré fundamentalistické odnože tak robia dodnes. Na Slovensku žije odhadom zhruba 1 000 mormónov. Zdroj: klik sem. Môj článok nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ultraortodoxní Židia (židia) budú zrejme musieť od roku 2017 podstúpiť vojenskú službu. Izraelske ministerstvo obrany rozmýšľa nad zriadením prostredia, ktoré bude segregované od žien a ateistov. Vojenská služba ultraortodoxných veriacich je v Izraeli dlhodobo kontroverzná téma. Niektorí rabíni svojim nasledovníkom dokonca zakazujú ísť si vybaviť výnimku z vojenskej služby aby sa nedostali do kontaktu s nečistým prostredím. Zdroj: klik sem.

Tradície islamu

Malajzia odsúhlasila zákon, podľa ktorého musia moslimské ženy pracujúce napríklad v supermarketoch, hypermarketoch alebo prevádzkach, kde sa vydáva jedlo, nosiť na hlave šatky. Niekoľkí ľudia už boli pokutovaní za porušenie tohto zákona. Ide o opačný extrém ako kontroverzné francúzske zákony, ktoré naopak zakrývanie tváre zakazujú. Zdroj: klik sem.

Skupina iránskych poslancov navrhla zákon, podľa ktorého sa má trestať venčenie psov v krajine 74 ranami bičom alebo pokutou do výšku 100 miliónov rialov (cca. 3000 eur). Väčšina vetiev islamu považuje psov za nečisté zvieratá a povoľuje ich maximálne na prácu (ovčiarske, lovecké psy a podobne). V posledných rokoch bojujú moslimovia za zákaz psov aj v krajinách západnej Európy. Zdroj: klik sem. Môj článok nájdete tu.

Boh a životné prostredie

Novozvolený americký senátor James Inhofe vyhlásil, že globálne otepľovanie môže zlepšovať spôsob nášho života. Konkrétne sa vyjadril takto:

„Čo chcem povedať je, že Boh je stále nad nami. Arogancia ľudí, ktorí si myslia, že my, ľudské bytosti, by sme mohli byť schopní zmeniť to, čo On robí s klímou ma uráža.“

Senátor Inhofe sa má stať v americkom senáte šéfom tzv. „Environment and Public Works Committee“, teda komisie sa zaoberá životným prostredím a infraštruktúrou. Tento post už raz zastával. Senátor Inhofe je známy svojimi skeptickými názormi na environmentálne otázky. Zdroj: klik sem.

Ateizmus

V Egypte začali po Arabskej jari vystrkovať rožky ateisti, napríklad mladí ľudia na sociálnych sieťach. Náboženské autority to považujú za poľutovaniahodnú krátkodobú módu. Nenechávajú nič náhode. Prominentná islamská univerzita Al-Azhar zorganizovala dvojdňový seminár, kde sa pracovalo na „vedeckej odpovedi" na tento vývoj. Zúčastnili sa tak moslimovia ako aj koptskí a iní kresťania. Zdroj: klik sem. Podobný postoj voči vzdelaniu má aj teroristická skupina Boko Haram. ISIS tiež zverejnil, že plánuje drasticky zmeniť osnovy na území ktoré kontroluje a posilniť úlohu náboženstva vo výuke.

Podobná situácia ako v Egypte je aj v Saudskej Arábii, kde sa čoraz viac obyvateľov hlási k ateizmu. Tomu môźe napomáhať vzostup sociálnych sietí alebo fakt, že v krajine má 60% obyvateľov pod 21 rokov. Ide ale hlavne o súkromné postoje, ktoré ľudia neradi prejavujú na verejnosti. Odpadlíctvo od islamu sa totiž trestá smrťou. Iná časť obyvateľstva sa naopak stáva moslimskejšou, konzervatívnejšou a radikálnejšou. Saudské Arábia je kolískou islamu, nachádzajú sa tu posvätné mestá Mekka aj Medina a v krajine je oficiálnou ideológiou wahhábizmus, veľmi striktná interpretácia islamu. Zdroj: klik sem.

V nedávnom prieskume pre Huffington Post vyhlásila vyše polovica respondentov, že náboženstvo spôsobuje viac škôd ako úžitku. Prekvapujúce je však, že takýto postoj zastáva aj určitá časť hlboko veriacich. V Británii zjavne prevláda názor, že viera a moralita nemusia priamo súvisieť. Ďalšou zaujímavosťou je, že starší ľudia boli prekvapivo voči náboženstvu kritickejší ako tí mladší. Zdroj: klik sem.

Apel na ľudí, ktorí sa dočítali až sem: Tento článok je viac menej experiment Rád by som vedel, či má zmysel v takejto sérii pokračovať a ak áno, čo prípadne zmeniť. Ak máte hocijaké pripomienky, chcete mi vynadať alebo tak, napíšte mi prosím krátku reakciu. Vďaka!

Andrej Poljak

Andrej Poljak

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Príslušník vznikajúcej náboženskej komunity pastafariánov (www.spagetyducha.sk). Píšem zväčša o náboženstve, ale stane sa, že zo mňa vypadne aj niečo iné. Zoznam autorových rubrík:  FantazmagórieNáboženstvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu